Adam olana bir söz yeter
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Adam olana bir söz yeter

Adam olana bir söz yeter

   

Adam olana bir söz yeter

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Adam olana bir söz yeter

* İyi yetişmiş, kişilikli, anlayışlı, duyarlı kişiler kendilerine söylenen sözü, ilk söylenişinde anlarlar ve sözün gereğini yerine getirirler. Bir sözü defalarca söyleten, söyleyeni zorlayan, çıkmaza sokan kimselerde ise, bir kavrayış noksanlığı, bir ahlâk eksikliği var sayılabilir.

* Kendisine bir şey yaptırmak istediğimiz, ya da bir öğüt verdiğimiz kimse anlayışlı bir kişi isebir kez söylemekle o işi yapar, öğüdü dinler. İstediğimizi yapmayıp bizi döne döne söylemek zorunda bırakan kimsenin insanlık niteliği eksiktir.

* Anlayışlı kişiler, kendilerine söylenen tek bir sözle, yapmaları gerekeni yapar, sözümüzü defalarca tekrar ettirmezler.

* Anlayışlı olmak, olayları gerçek anlamda kavrayıp yorumlamak, yapılması gerekeni kendiliğinden yapmak demektir. Başarı sağlamak da anlayışa bağlıdır. Kendisine söylenen bir tek söz üzerine yapılması gerekeni hemen yapmaya koyulan, bizim fazla söz söylememize yer bırakmayan kişiler, başarıya daha çabuk ulaşırlar. Ama anlayışı yetersiz olanlara ne kadar söz söylense de fayda etmez. Öyle kişilerin kırılacak gururları da olmaz.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna