Adam ahbabından bellidir
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Adam ahbabından bellidir

Adam ahbabından bellidir

   

Adam ahbabından bellidir

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Adam ahbabından bellidir (Bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu diyeyim)

* İnsan daha çok anlaştığı, huyunu suyunu bildiği, sevdiği, yanında bulunmaktan hoşlandığı kimselerle arkadaşlık kurar; dostluk eder. Dolayısıyla bir kimsenin iyi ya da kötü olduğu, arkadaşlık kurduğu kimsenin kişiliğine bakılarak anlaşılabilir.

* İyi ya da kötü olarak tanıdığımız bir kişinin arkadaşını yakından tanımasak da onun niteliği hakkında bir hüküm verebiliriz. Çünkü kişiler karakter yapıları uyuşan insanlarla dostluk kurma yoluna giderler, iyi birinin kötüyle, kötünün de iyiyle anlaşması mümkün değil. Bu nedenle arkadaşların kişilikleri yansıttığı söylenir. Biz de toplumda kötü tanınmak istemiyorsak, arkadaş seçiminde titiz davranmalı, iyilerle dostluk kurmalıyız.
 
Aynı anlama elen bir diğer atasözü de “Arkadaşını Söyle Sana Kim Olduğunu Söyleyeyim” dir.

* Herkes anlasabildiği kimse ile arkadaslık eder. Bundan dolayıdır ki bir kimsenin nasıl bir kişi olduğunu öğrenmek isteyen, arkadasının kişiliğine bakmalıdır.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna