Açtırma kutuyu, söyletme kötüyü
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Açtırma kutuyu, söyletme kötüyü

Açtırma kutuyu, söyletme kötüyü

   

Açtırma kutuyu, söyletme kötüyü

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Açtırma kutuyu, söyletme kötüyü

* Hoşuna gitmeyecek sözler söylenmesine, hakkında kötü şeylerin ortaya çıkmasına yol açmak istemiyorsan karşındakini kızdırma.

* Karşındakini kızdırarak seninle ilgili kötü şeyleri ortaya dökmesine, senin için kötü sözler söylemesine yol açma.

* Karşısındaki insanın duymasını istemediği bir şeyi söyleme ki, oda senin duymaktan hoşlanmadığın şeyleri söylemesin. İnsanların bilmesini istemediğin sırlarının (ayıplarının) duyulmasını istemiyorsan, sende başkalarının sırlarını (ayıplarını) gizli tut.

* İnsan olarak bazı zayıf noktalarımız bulunmaktadır. Bir anlık mutluluk, bir anlık övgü, bir anlık boş gurur gözümüzü bürür; bize çok acı çektirecek, kazanacaklarımızdan çok şey kaybettirecek davranışlara girmemize yol açar. Hakkımızda bir şeyler bilen, belki de bizim sır diye sakladıklarımızı bilen biri hakkında söyleyeceğimiz bir söz, bu kişinin bildiklerini herkese söylemesine neden olabilir. Böyle durumlara düşmek bir anlık huzur için ömür boyu mutsuz olmak istemiyorsak, kendimize hakim olmasını bilmeli, duygularımızın akışına kendimizi kaptırmamalıyız.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna