Acele giden ecele gider anlamı nedir?
Ana Sayfa »Atasözleri ve Anlamları » Acele giden ecele gider anlamı nedir?

Acele giden ecele gider anlamı nedir?

   

Acele giden ecele gider anlamı nedir?

Atasözü Nedir? Acele giden ecele gider anlamı nedir? İşte Atasözü anlamı ve Acele giden ecele gider atasözünün anlamı...

Atasözü; Atalarımızın uzun denemelere dayanan yargılarını, tecrübelerini, bilgece düşünce ya da öğüt olarak ifade eden ve kalıplaşmış biçimleri bulunan kamuca benimsenmiş özlü sözlerdir.

Acele giden ecele gider

* Genel işlerde ve özellikle trafikte aceleci olmak isyenmeyen sonuçların oluşmasına neden olabilir.

* Acele işe şeytanın karıştığı gibi, acele işlerimiz hep bizim dikkatimizi dağıtır, daha dağınık iş yapmamıza neden olur. Acele ile işimizi bitirelim derken başka bir yeri aceleden unuturuz, sonrasında büyük sorunlar yaşarız, mahçup oluruz. Bu yüzden hızlı olmamalı, araba kullanırken bile yavaş gitmeli, hızlı sürerek ecele gitmemeliyiz.

* Acele ile hareket eden kimseler, telaştan hata yapma meyilinde olurlar. Dikkatsizlik sonucu felaket doğurabilir. Özellikle trafikte arabayı hızlı kullanmak, kaza yapma ihtimalini ve malesef de hızlı araba ile kaza yapmak ölüm ihtimalini arttırır. Hem normal hayatımızda hem de trafikte aceleci davranmamalıyız. Aksi halde yanlış adımlar atabilir, panikle hatalı kararlar verebilir yada dikkatsizlikten kazaya sebep olabiliriz.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna