Abdaliye devleti hakkında bilgi
Ana Sayfa »Ansiklopedik Bilgiler » Abdaliye devleti hakkında bilgi

Abdaliye devleti hakkında bilgi

   

Abdaliye devleti hakkında bilgi

Abdaliye devleti Ahmed Şah Abdali'nin 1747'de Afganistan'da kurduğu bir devlettir. Abdaliler, aslen bir Türk boyu'dur ve Gazneliler zamanında islamiyet'i seçerek Müslüman oldular.

Uzun süre dağlarda yaşayan Türk boyu Abdaliler, Babürlüler Devleti ile Safevi Devletinin arasının bozuk olduğu bir sırada, Tarnak ve Argandab vadilerine indiler. Bölgenin durumu itibariyle iki büyük devlet arasında yaşamalarına rağmen, kendi başlarına hareket ediyorlardı.

Bir süre sonra Herat eyaletinin yönetimini ele geçiren Abdaliler, üzerlerine gelen Safi Kuli Han komutasındaki İran ordusunu hezimete uğrattılar ve Nadir Şah devrine kadar bölgenin hakimi oldular. Nadir Şah, Safevi Devletini yıktıktan sonra, zamanın karışıklıklarından faydalanarak, Meşhed'i ele geçiren Abdalileri yenilgiye uğrattı. Nadir Şah, Abdalilerin askeri gücünden faydalanmak ve Gılzaler kabilesini kontrol altında tutmak için, onları Kandehar bölgesine yerleştirdi.

Abdalilerin reisi Ahmed Han, Nadir Şahın vefatından sonra, 1747'de Kandehar'ı ele geçirerek hükümdarlığını ilan etti. 1757'de Hindistan üzerine yürüyerek birçok şehri ele geçirdi ve Delhi'ye kadar ilerledi.

Ahmed Şahın 1773 yılında ölümünden sonra yerine geçen oğlu Timur Şah, hükumetin merkezini Kandehar'dan Kabil'e nakletti. 1800'den 1842'ye kadar karışıklık ve kardeş kavgalarının devam ettiği Abdaliye Devleti, bu tarihte yeni Afgan Devleti emiri Dost Muhammed Han tarafından ortadan kaldırıldı

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna