Plasebo Etkisi
Ana Sayfa »Sağlık » Plasebo Etkisi

Plasebo Etkisi

   

Plasebo Etkisi

Plasebo etkisi nedir? Placebo neye denir? Placebo ile ilgili kısa bilgiler..Plasebo tam olarak ilaç yerine geçen ancak aktif bir iyileştirici maddesi olmayan madde, araç ve aklınıza gelebilecek her türlü zararsız uygulamaya verilen genel bir isimdir.

Plasebo tıpta bir ilacın etkinliğini test ederken de kullanılıyor. Bir başka deyişle, sağlık bakanlığınca ruhsatlandırılmış ve piyasada satılan her ilaç plaseboya üstünlüğü kanıtlanmış ilaçlar. Hastanın doktoruna güvenmesi de ilacın etkisini arttırıyor. Araştırmalar, doktorun ses tonunun bile tedavinin başarı şansını artırdığını gösteriyor.Plasebo, bir tedavide kullanılan ilacın özgün etkisini arttırıcı ve destekleyici bir görev de üstleniyor. Ancak plasebo bir mucize değil. Plasebolar hafif rahatsızlıklarda yararlı olabilir ancak ciddi rahatsızlıklarda hastaya plasebo vererek tedavi etmeye çalışmanın bilimsel tıpta yeri yok.Beynimiz doğal yollarla ağrıları dindirici, afyona ve narkotiklere benzer opioid denilen bir salgı üretiyor. Önemli olan hayalgücü ve umudun ne kadar güçlü olduğu. Kanamalı ülseri olan bir grup hasta üzerinde yapılan bir araştırmada doktorlar, birinci gruba yeni bir ilaç bulduklarını ve kanayan ülserlerine kesin çare olacağını, kendilerinden emin bir şekilde söylüyorlar. İkinci gruptaki hastalara ise, yeni bulunan bir ilacı denemek ve etkilerini görmek istediklerini belirtiyorlar. Sonuçta ilk gruptaki hastalarda yüzde 79 oranında iyileşme görülüyor. İkinci grup hastaların iyileşme oranı ise yüzde 25′te kalıyor. Kendi kendimize başarabilir miyiz?

Düşüncelerimizle beynimizi kontrol edebilir miyiz? Uzmanlara göre, düşünmek, beyin kimyasını çalıştırıyor. Kızgın ve düşmanca düşünceler kalp atışlarını hızlandırıyor ve kan basıncını arttırıyor. Aynı şekilde kaygılı düşünceler de kalbi hızlandırarak kan basıncını yükseltiyor. Ellerin titremesine, mide düğümlenmesine ve dil tutulmasına neden oluyor. Demek ki düşünce kendini fiziksel olarak ortaya koyabiliyor. Siz de içsel diyaloglar yoluyla plasebo etkisi yaratabilirsiniz. “Başarılıyım”,”İyimserim”, “Mutlu bir insanım” gibi cümleler aralıklı tekrar yapıldığında bir süre sonra kesinlikle etkisini gösterecektir. Beden ve ruh olarak ikiye ayrılmış bir dünyada yaşıyoruz. Görülen o ki her şeyin yanıtı vücudumuzun kaynağı olan beynimizde, yani içimizde…

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna