Eklem Ağrıları İçin Kuşburnu Tozu
Ana Sayfa »Sağlık » Eklem Ağrıları İçin Kuşburnu Tozu

Eklem Ağrıları İçin Kuşburnu Tozu

   

Eklem Ağrıları İçin Kuşburnu Tozu

Eklem Ağrıları İçin Kuşburnu Tozu? Kuşburnu Tozu Nedir? Kuşburnu Tozu Ne İşe yarar? Kuşburnu Tozu Nasıl Kullanılır? Eklem Ağrıları İçin Ne Yapmak gerekir? Eklem Ağrıları İçin Yapılacak Önlemler? Eklem Ağrıları İçin Ne Kullanmalı ve hakkında bilgi

 

Dünya üzerinde milyonlarca insan eklem ağrıları ve darbe ya da tahriş sonucu dokularda oluşan şişme ve kızarıklıklardan (enflamasyon) şikâyetçi.

Özellikle eklemlerin normal yapısını bozarak, hareketlerde kısıtlanma ve ağrıya sebep olarak günlük aktiviteleri gerçekleştirmekte zorlanmalara yol açan osteoartrit (eklem kireçlenmesi) en sık görülen eklem hastalığı. Yıllardır bilim insanları eklem kireçlenmesinin sadece bir yıpranma ve aşınma hastalığı olduğunu ve yaşlanan kişilerin eklemlerinde görüldüğünü düşündü. Son yıllarda yapılan araştırmalar, bu bozukluğun tek sebebinin yaşlanma olmadığını gösteriyor. Kireçlenme her yaşta görülebilir. Avrupa ve İskandinav ülkelerinde kireçlenme şikâyetlerini hafifletmek amacıyla kuşburnu (rosa canina) meyvesi kullanılıyor. Hiçbir kimyasal işlem uygulanmadan paketlenen toz halindeki kuşburnu meyvesi içeren kapsüller de satılıyor.

Kopenhag Üniversitesi Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Kaj Winther, eklem ağrıları çeken ve kireçlenme sorunu yaşayan hastalar için bitkisel kuşburnu tozu olan Litozin"in önemli bir seçenek olduğunu belirtiyor. Kuşburnunun çekirdek ve kabuklarından özel üretim teknikleriyle üretilen toz (GOPO), eklem ağrıları olan hastalarda iyileşmeyi destekliyor. Kireçlenme belirtilerinin iyileşmesine yardımcı oluyor ve kireçlenmenin sebep olduğu ağrıları azaltıyor.

Ülkemizde kuşburnu genellikle soğuk algınlığı ve grip gibi durumlarda çay olarak tüketiliyor. Prof. Dr. Kaj Winther, bu durumlarda kuşburnunun çayının faydalı olabileceğini ancak eklem ağrısında çayının iyileştirici etki göstermediğini belirtiyor. Çünkü kuşburnu ısıtıldığı zaman etkinliği ve protein yapısı kayboluyor. Soğuk suda ise özü çıkmıyor. Prof. Dr. Kaj Winther, kuşburnunun toz halinde kullanımını Danimarkalı çiftçi Erik Hansen"den öğrenmiş. Arazisine kuşburnu eken Hansen, beklediğinden fazla ürün alınca bunları bozulmasın diye değirmenden geçirmiş ve dondurup saklamış. Ürünlerin bir kısmını da komşularına dağıtmış. Toz halindeki kuşburnu meyvesinin kabuğunu ve çekirdeğini tüketmeye başlayan herkes üç-dört ay içinde kendini daha sağlıklı hissetmeye başlamış. Ve o kış hiç bel ya da bacak ağrısı çekmemişler. Kaj Winther, kuşburnunun tedavi edici etkisine yönelik araştırmalar yapmış ve GOPO maddesinin antienflamatuar (iltihabı giderici) etkisinden dolayı eklem ağrıları üzerinde olumlu etki yaptığını tespit etmiş.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna