Vücut Cilt Sağlığı İçin Neler Yapılmalı?
Ana Sayfa »Sağlık » Vücut Cilt Sağlığı İçin Neler Yapılmalı?

Vücut Cilt Sağlığı İçin Neler Yapılmalı?

   

Vücut Cilt Sağlığı İçin Neler Yapılmalı?

Cilt Sağlığı Nedir? Cilt Sağlığı İçin Neler Yapılmalı? Cilt Sağlığı İçin ne gereklidir? E Vitamini kaybını nasıl önleriz? Günlük E vitamini tüketmek için neler yapmak gerekir? Vücut Cilt Sağlığı İçin Neler Yapılmalı? Cilt Sağlığı hakkında bilgi...

 

Cildinizin temizliğinde doğal zeytinyağı sabunu gibi çevreye ve insana zarar vermeyen ürünlerin kullanılması zaman zaman yetersiz kalmaktadır. Bu nedenle temizlik ve bakımın doğal ürünlerle yapılmasının yanı sıra beslenme rejimi de cilt sağlığında önemli bir faktör olmaktadır. E vitamini, cilt sağlığının korunmasında oldukça önemli roller üstelenir. En iyi E vitamini kaynaklarından birisi de ZEYTİNYAĞIdır.

E Vitamini ve bunun en iyi kaynaklarından olan zeytinyağı , bağışıklık sistemini güçlendirir, Alzheimer hastalığının ilerlemesini yavaşlatır, hücrelerin yenilenmesini ve daha uzun yaşamasını sağlar, antioksidandır, kalp-damar hastalıklarına karşı koruyucu etkisi vardır,kanser oluşum riskini azaltır, katarakt oluşumuna karşı koruyucu etkisi vardır, hamilelik döneminde oldukça önemlidir, bebeğin zeka gelişimini etkiler, yaşlanmayı geciktirir, vücutta gereksinim olan diğer vitaminler ve mineraller ile birlikte çalışarak etkinliğini arttırır.

Günlük E vitamini tüketmek için neler yapmak gerekir?

1-Yemeklerinizde sadece zeytinyağı kullanınız.
2-Diyette olsanız bile salatanıza az da olsa mutlaka zeytinyağı ekleyiniz.
3-Haftada en az 2 öğün balık yiyiniz.
4-Bol bol yeşillik yiyiniz. Salatanızda zeytinyağının yanı sıra tavuk, peynir gibi tercihlerinizde ton balığını da unutmayınız.
5-Bol bol sebze ve meyve yiyiniz. Günde en az 4-5 porsiyon meyve, 5-6 porsiyon da zeytinyağlı sebze yiyiniz.

E Vitamini kaybını nasıl önleriz?

E vitamini yağda eriyen bir vitamin olduğu için suda eriyen vitaminlere kıyasla ısı, ışık gibi dış etkenlere daha dayanıklıdır. Ancak gıdaların ısıtılma, pişirme, dondurulma, işlenme esnasında tahrip olurlar. Bu nedenle yağın kızartılması durumunda E vitamini kaybı çoktur. Önerimiz iyi bir E vitamini kaynağı olan zeytinyağı kullanmaktadır. Ayrıca mümkün olduğunca yemeği pişirirken yağı soğan ile çok yakmadan pişirmenizdir. Yine mümkün olduğunca sebzeleri kızartmadan, suda ya da buharda haşlayarak üzerine daha sonra zeytinyağı eklemenizi tavsiye ederiz.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna