Burun Kanamasının Nedenleri ve Ne Yapılmalıdır?
Ana Sayfa »Sağlık » Burun Kanamasının Nedenleri ve Ne Yapılmalıdır?

Burun Kanamasının Nedenleri ve Ne Yapılmalıdır?

   

Burun Kanamasının Nedenleri ve Ne Yapılmalıdır?

Burun kanamasının sebepleri nelerdir? Burun kanaması durumunda ne yapılması gerekir, Burun kanamasında ilk yardım? Burun kanamada tedavi? Burun kanaması hakkında bilgi.


Herhangi bir kan hastalığı ya da kansızlık söz konusu değilse, sık sık görülen burun kanamalarının başlıca nedeni, burnun karıştırılmasıdır. Elbet çarpma ve vurmalar da burun kanamasına yol açabilir.

Burnu kanayan kişiyi boyun ve göğsündeki dar giyecekleri çıkartıp ya da gevşettikten sonra öne eğilmiş durumda oturtunuz.

Hastaya ağzından nefes almasını ve burnun yumuşak bölümünü iki parmağı arasında sıkmasını söyleyiniz. Bu sıkma işini siz de yapabilirsiniz.

Hastaya ağzında toplanan kanı yutmayıp tükürmesini söyleyiniz. Kan yutarsa kusma da görülebilir.

On dakika kadar sonra burna bastırmayı bırakınız. Kanama durmamışsa bir o kadar daha sıkma işini sürdürünüz. Yine de durmuyorsa bir sağlık merkezine götürünüz.

Evde burna pamuk tıkayarak önlemeye çalışmanın pek yararı olmaz, çünkü burnunun içine yapışan pamuğu çıkarırken yeniden kanamaya yol açabilirsiniz. Sağlık merkezinde usulüne uygun biçimde burna tampon yaptırmak daha doğrudur.

Çocuklukta ve erginlik döneminde görülen burun kanamalarına engel olmak için burundaki kılcal damarın yakılması yöntemi doktorlar arasında da tartışma konusudur. Zaman zaman burun kanaması geçiren kişilerin nezle olmamaya özen göstermesi gerekir ve aşağıdaki genel bilgileri bilmesinde de yarar vardır.

Burunda en sık kanayan nokta, hemen burun deliği hizasındaki bölümdür, Enfeksiyon, alerji ve havası fazla kuru odada oturma gibi nedenlerle burunda oluşan kabukların kurcalanması kanamaya yol açabilir. Burnun içine biraz krem sürme, yatmadan önce hafif buğu yapmak ve kışın odayı biraz nemlendirmek yararlı önlemlerdir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna