Hazımsızlık Nedenleri
Ana Sayfa »Sağlık » Hazımsızlık Nedenleri

Hazımsızlık Nedenleri

   

Hazımsızlık Nedenleri

Hazımsızlık nedir? Hazımsızlık belirtileri, Hazımsızlık nedenleri nelerdir? Hazımsızlık hakkında bilgi.


Dispepsi denilen hazımsızlık çoğunlukla yanlış yeme alışkanlığından ve dengesiz beslenmeden ya da mideye yakın organların işlev bozukluklarından ileri gelir. Hazımsızlığa yol açan nedenlerin başında az yemek yeme alışkanlığı ve tekdüze yenilen yiyecekler gelir. Örneğin, ağır yağlı yemekler, kavun, karpuz ve ekşi meyveler, baharatlar ve soslu yiyecekler, kızartmalar, çikolata, fazla çay, sigara ve alkol bunların arasında sayılabilir. Değişik yemekler yenmemesi ve kabızlığa karşı alınan ilaçlar da hazımsızlığa neden olabilir.

Çabuk yeme, iyi çiğnemeden yutma, sinirlilik hali de hazımsızlığın nedenleri arasındadır. Çoğu zaman yemekten bir süre sonra dolgunluk hissi, yanma, ağrı, gaz çıkarma istemi ve bulantıyla ortaya çıkar, kusma ile son bulur.

Hazımsızlığa mide dışındaki hastalıklar yol açıyorsa, bunların tedavisi gerekir. Genellikle sinirli mizaçta olan kişilere trankilizan ilaçlar doktor kararıyla verilebilir. Ama asıl önemlisi, yiyeceklere özen gösterilmelidir. Yukarıda sayılan yiyecekleri tekdüze yemekten vazgeçmeli, damak zevkinden biraz özveride bulunarak dengeli beslenmeye özen göstermelidir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna