Şiddetli Karın Ağrısının Sebepleri
Ana Sayfa »Sağlık » Şiddetli Karın Ağrısının Sebepleri

Şiddetli Karın Ağrısının Sebepleri

   

Şiddetli Karın Ağrısının Sebepleri

Şiddetli karın ağrısı neden kaynaklanabilir? Şiddetli karın ağrısı durumunda yapılması gerekenler nelerdir? Şiddetli karın ağrısının Belirtileri? Şiddetli karın ağrısı Hakkında bilgi...


Karın ağrısı; göğüs kafesinin altıyla kasık arasındaki ağrılar sindirim sistemini, idrar yollarını ya da üreme organlarını içeren değişik hastalıklarının belirtisi olabilir. Karın ağrısı çoğunlukla sindirim sistemindeki bazı ufak tefek bozukluklardan da ileri gelebilir. Sürekli ve şiddetli ağrılar için doktora başvurmalıdır.

Karın ağrısı sırasında kusma ya da karında şişlik, apandisit ya da oniki parmak bağırsağı ülserinin belirtisi olabilir. Böyle bir durumda, doktor gelinceye kadar hiçbir şey yiyip içmeyin, hareket etmeyin.

Ağrı bel oyuğundan başlayıp kasıklara, doğru ilerliyorsa, böbrek taşının ya da enfeksiyon gibi idrar yolu bozukluğunun habercisidir. Burada da tedaviyi doktor belirleyecektir. Sürekli ya da şiddetli karın ağrısı, aşağıdaki durumlarda acil tıbbi müdahale gerektirir.

  • -Dört saatten fazla sürerse,
  • -Kusmayla birlikte olup kusma sonrası azalmazsa,
  • -Karın şiş ya da hassas ise,
  • -Baygınlık, uyku, ya da dikkatsizlikle birlikte olursa.


Acil ameliyat gerekeceği için tıbbi müdahaleyi beklerken hiçbir şey yiyip içmeyin. Ağrıyı azaltmak için alkol almayın. Aspirin içmeyin. Çünkü bunlar tahriş olmuş bir mideyi daha fazla tahriş edebilir. Hatta bazı durumlarda iç kanamaya yol açabilir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna