Alkol Zehirlenmesi Nasıl Olur?
Ana Sayfa »Sağlık » Alkol Zehirlenmesi Nasıl Olur?

Alkol Zehirlenmesi Nasıl Olur?

   

Alkol Zehirlenmesi Nasıl Olur?

Alkol Zehirlenmesi nedir? Alkol Zehirlenmesinin nedenleri, Alkol Zehirlenmesi nasıl meydana gelir, Alkol Zehirlenmesinin belirtileri, Alkol Zehirlenmesi tedavi yöntemleri, Alkol Zehirlenmesi hakkında bilgi.

 

Alkol Zehirlenmesi; etil alkollü içkilerin yüksek miktarda alınmasıyla oluşan zehirlenmedir. Alınan alkol bir sinir sistemi bastırıcısıdır (depres anı). Alınan alkolün dozuna bağlı olarak kişide bir dizi ruhsal ve bedensel değişiklik oluşur. Eğer fazla alınmışsa, ağır koma ve sonunda ölüme yol açar. Alkol alınmasına bağlı olarak önce merkezi sinir sisteminin yüksek işlevlerinin bozulması ve bastırılması sonucu duyguların rahatça dışlanabildiği, genellikle keyifli, bazen de hüzünlü bir durum ortaya çıkar. Kişi o andaki duygu ve düşünceleri daha kolay dışlayabilir. Alınan alkolün miktarı arttıkça sinir sisteminde etkilenen ve bastırılan işlevler de artar. Böylece duyguların keskinliği ve inceliği ile hareketin düzenlenmesi bozulmaya başlar. Dikkat ve görüş keskinliği azalır, reaksiyon zamanı uzar, alınan alkol dozu arttıkça yürüme ve konuşma “sarhoşvari” denen bir biçime girer. Alkol alınmasına uyarak duygusal rahatlamanın ve cesaretin artmasının yanı sıra, dikkat azalması ve reaksiyon zamanının uzaması ince becerilerin aksamasına yol açar. Bu durum özellikle motorlu araç kullanılması açısından çok önemlidir. Çeşitli ülke istatistiklerine göre, alkol ve trafik kazaları arasında doğrudan bir ilişki vardır. Bu nedenle, birçok ülkede, hangi kan düzeyine kadar alkol alınmışken trafiğe çıkılabileceği belirlenmiştir. İçinde Türkiye"nin de bulunduğu birçok ülke alkollü araç kullanılmasını yasaklamıştır.

Alkolün etkilerinin gelişmesi, genellikle kandaki alkol düzeyi ile uygunluk içindedir. 100 ml kanda 100 mg alkol bulunduğu zaman, kişisel farklar olmakla birlikte, hafif sarhoşluk belirtileri dikkati çeker. Oran 200 mg"a varınca kişilerin tümünde dereceli de olsa, yukarıdaki sarhoşluk belirtileri vardır. 200-300 mg kan alkol düzeyi gözlenemez sarhoşluk haline, 400 mg"ın üstü halk arasında sızma hali denen ağır sarhoşluk durumuna yol açar. Eğer, kan alkol düzeyi 100 ml"de 500 mg"a ulaşmışsa ağır koma ya da ölüm görülür. Bu derecede alkol zehirlenmesi sinir sistemine baskı yapan öteki ilaçların komasına ve genel anestezinin en derin dönemine benzer. Nabız hızlı, deri soğuk ve nemlidir. Damar basıncı ve beden ısısı düşüktür. Bu durumdaki kişiler solunum yetersizliği nedeniyle ölebilirler. Alkol deri damarlarını genişlettiğinden, sıcaklık duyusu uyandırır ya da deri damarlarının genişlemesi aynı zamanda ısı kaybını artırır. Aşırı alkollü kişiler bir yandan ısı kaybının artması, öte yandan duyguların sağırlaşarak durumun iyi değerlendirilememesi nedeniyle soğukta daha çabuk donarlar.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna