Mantar Zehirlenmesi Nedir ve İlk Yardımı
Ana Sayfa »Sağlık » Mantar Zehirlenmesi Nedir ve İlk Yardımı

Mantar Zehirlenmesi Nedir ve İlk Yardımı

   

Mantar Zehirlenmesi Nedir ve İlk Yardımı

Mantar zehirlenmelerinin sebepleri Nelerdir? mantar zehirlenmelerinde ilk yardım Mantar zehirlenmesi Nedir? Mantar zehirlenmesi hakkında bilgi

 

Mantar zehirlenmeleri

Mantar toplarken, yalnız tazelerini toplamakla yetinin. Bütün olmalarına dikkat edin. Kuşkulularının hepsini atın ya da tanıdığınız bir eczacıya sorun. Güvendiğiniz mantarlarla kuşkuluları asla karıştırmayın.

Mantardan zehirlenme halinde, derhal doktora haber verin. Çünkü yalnız doktor, gereken tedaviyi uygulayabilir. İlk zehirlenme belirtilerinden sonra pişmiş, pişmemiş mantarları hemen toplayın. Çünkü doktorlar bunlara bakarak uygulanacak tedavi konusunda karar verebilir.

Besin zehirlenmeleri içinde mantar zehirlenmesi ayrı bir önem ve tehlike taşır. Piyasada satılan belli firmaların ürünleri genellikle güvenle yenilebilir, fakat özel olarak kırlardan toplanan mantarlara karşı çok dikkatli olmak gerekir. Çünkü, bazı türleri çok ciddi sindirim bozukluklarına neden olabilecekler gibi, bazıları da kişiyi ölüme kadar götürebilir. Özellikle semt pazarlarında açık bir şekilde satılan mantarlara karşı dikkatli olunmalıdır. Bazı mevsimlerde yağmur sonrası ortaya çıkan mantarların toplanması ancak bu konu hakkında bilgi sahibi iseniz ve topladığınız mantarların zehirli olmadıklarından eminseniz tüketilmelidir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna