Kleptomani Hastalığı Nedir?
Ana Sayfa »Sağlık » Kleptomani Hastalığı Nedir?

Kleptomani Hastalığı Nedir?

   

Kleptomani Hastalığı Nedir?

Kleptomani nasıl bir hastalıktır? Çalma hastalığı olan kleptomaninin özellikleri, kleptomaninin belirtileri, kleptomaninin tedavisi, kleptomani hakkında bilgi.İnsanlarda, karşı konmayan çalma itkisi şeklinde kendini belli eden bir hastalıktır. Bu hastalığın adı, Eski Yunanca «çalmak» anlamına gelen «klepto» ile «delilik» anlamına gelen «mania» kelimelerinin birleşmesinden " türetilmiştir.

Kleptomani bir ruh hastalığıdır. Deliliğin bir çeşidi olarak kabul edilmiştir. Bugün birçok ruh doktorları, kleptomaninin toplumsal bir hastalık olduğunu, gerekli tedaviyle geçebileceğini ileri sürüyorlar.

Kleptoman bir hasta çoğu kere kişiliğinin içinde önceden gömülü kalmış gizli bir eksikliği, ya da gereksimeyi gidermek için çalar. Bu yüzden, hastada kleptomaniye yol açan eksikliğin, ya da gereksemenin niteliği araştırılıp ortaya çıkarılınca, bu hastalık iyi edilebilir.

Kleptomani, adi hırsızlıktan tamamıyla farklıdır. Bir hırsız, her hangi bir şeyi çalarken, yaptığı işi bilir. Çaldığı şeyi değeri için çalar. Çalar çalmaz da onu saklamayı, kimseye görünmemeyi düşünür, davranışlarını buna göre düzenler. Bir kleptoman ise dikkatini çeken her hangi bir şeyi, ancak bilimsel bir araştırmadan sonra anlaşılabilecek olan bir sebepten dolayı çalar. Kleptomanlar, genel olarak, çaldıkları şeylerin değerini düşünmezler, çoğu kere çaldıklarını başkalarından gizlemeye de çalışmazlar.

Kanun bakımından, bir hırsızlık olayında suçlunun kleptoman olması, bir savunma önermesi olarak ileri sürülemez. Ancak, hırsızlık suçu ile yargılanan kleptomanın, davranışlarını kollayamadığı tıp bakımından kanıtlanırsa, bu durumun verilen karar üzerinde bir etkisi olabilir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna