Tifo Nedir? Belirtileri ve Tedavisi
Ana Sayfa »Sağlık » Tifo Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Tifo Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

   

Tifo Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Tifo nasıl bir hastalıktır? Tifo hastalığının bulaşma yolları? Tifo hastalığının belirtileri? Tifo hastalığının tedavisi? Tifo hastalığının virüsü? Tifo hastalığı ile ilgili bilgi.Tifo; Salmonella tifi adlı bakterinin yol açtığı bulaşıcı hastalıktır. İlkçağdan bu yana bilinir, özellikle lenf bezlerini tutar, dünyanın her yanında rastlanır.

Nedenleri: Mikropların besin maddelerine bulaşmasında sinekler önemli rol oynarlar. Besin maddeleri aracılığıyla sindirim sistemine giren bakteriler, burada üreyip, özellikle bağırsaklardaki lenf bezlerinde ve bu bezlerden olan ince bağırsaklardaki player plakaları adı verilen özel lenf bezlerine yerleşerek üremelerini sürdürürler. Kuluçka dönemine rastlayan bu üreme dönemi 3-60 gün arasında değişir. Çoğalan bakteriler bir yandan da kana karışırlar. Bakteriler dalak ve karaciğerde de çoğalabilirler. Bu organlarda çoğalan bakterilerin yeniden kana karışmalarıyla tifo enfeksiyonu, tifo hastalığına dönüşmüş olur. Kana karışan bakteri kümeleri, özellikle derideki kılcal damarları tıkayarak, deride pembe renkli lekelere yol açarlar. Tifo bir kez geçirildikten sonra yaşam boyu bağışıklık kazandırır.

Belirtileri: Ateş, deride pembe lekeler, dalak büyümesi, kalbin normalden yavaş atması başlıca belirtilerdir. Genel olarak 10-20 günlük bir kuluçka döneminden sonra hastalık gelişir, 2-3 hafta kadar sürer. Tedavi görmeyen hastalarda belirtiler sinsice gelişir. Baş ağrısı, halsizlik, ateş, iştahsızlık, karın ağrısı, titreme, karın bölgesinde rahatsızlık duygusu, başlangıçta kabızlık, deride pembe kızarıklıklar, burun kanaması, ishal, karaciğer büyümesi, bazen sarılık gelişir. Bu belirtiler zamanla yavaş yavaş kaybolur, hasta iyileşir.

Tedavisi: En etkili tedavi, Kloramfenikol adlı antibiyotiktir. Tedaviden 12 saat sonra bakteriler kanda kaybolur. Tedavisi süresi yaklaşık 10-14 gün arasında sürer. Bu dönemde hasta kesin yatak istirahati yapmalıdır. Kalori ve protein açısından zengin, ancak posa bırakmayan bir beslenme yapılmalıdır. Eğer bağırsak delinmesi gelişmişse cerrahi girişim gerekir. Hastalığa karşı korunmada tifo aşısından da yararlanılabilir. Aşı % 65 oranında koruyucu etki gösterir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna