Siyatik Nedir? Siyatik Belirtileri
Ana Sayfa »Sağlık » Siyatik Nedir? Siyatik Belirtileri

Siyatik Nedir? Siyatik Belirtileri

   

Siyatik Nedir? Siyatik Belirtileri

Siyatik nasıl bir hastalıktır? Siyatik nasıl oluşur, Siyatik nedenleri, Siyatik belirtileri,  Siyatik tedavisi, Siyatik hastalığı nedir, Siyatik hakkında bilgi.


Siyatik; üst bacağın arka bölümü, alt bacağın dış yanı ve ayağın duyarlılığını sağlayan siyatik siniri boyunca ortaya çıkan ağrıdır. Siyatik siniri vücudun en büyük siniridir. İçinde duyarlık sağlayan liflerle tüm bacak ve ayak kaslarına giden motor lifler de bulunur.

Nedenleri: Çeşitli nedenleri olmakla birlikte, en sık görülen nedeni disk fıtığıdır. Disk, kalça sinir köklerini, bel-kuyruksokumu kemiği omurları arasındaki eklem düzeyinde sıkıştırır. Daha ender görülen nedenler arasında ise omurga ve omurilik kanserleri, omurga veremi, kalça eklemi veremi sayılabilir.

Belirtileri: Siyatik ağrısı, belirti vermeden ansızın ortaya çıkar. Ağrılar hafiften şiddetli nöbetlere kadar değişebilir. Yürümeyi ve oturmayı engeller. Hareket halinde ağrı çoğalır, dinlenme halinde azalır.

Tedavisi: Tedavi nedene bağlı olarak değişir. Yatak istirahati gereklidir. Fizik tedavi, jimnastik, sıcak su banyosunun yanı sıra çeşitli ağrı kesiciler ve kortizon türevleri kullanılır.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna