Bebeklerde Demir Eksikliği Anemisi Nedir?
Ana Sayfa »Sağlık » Bebeklerde Demir Eksikliği Anemisi Nedir?

Bebeklerde Demir Eksikliği Anemisi Nedir?

   

Demir Eksikliği Anemisi (Kansızlık)? Demir Eksikliği Anemisi Nelere Yol Açar? Demir Eksikliği Anemisi tedavi? Bebeklerde Demir Eksikliği Anemisi belirtileri? Bebeklerde Demir Eksikliği Anemisi? Bebeklerde Demir Eksikliği Anemisi tedavisi? Bebeklerde Demir Eksikliği Anemisi nedir tüm detaylar...

Yalnızca avuç içi soluk, parmak uçları pembeyse kansızlık
Avuç içi yanı sıra parmak uçları da soluksa ağır kansızlık olarak değerlendirilir.


Kansızlık olasılığının arttığı grup ve durumlar:Süt çocukları
Erken doğan bebekler ( hızlı büyüme nedeniyle )
İnek sütü ile beslenen bir yaşın altındaki bebekler; özellikle ilk altı ayda tam inek sütü verilmeye başlanmış olan bebekler.


Hızlı büyümenin yaşandığı ergenlik dönemindeki kız çocukları
Hayvansal gıdalardan yoksun beslenme, kronik kan kaybı, barsak paraziti
Belirtileri; solukluk, halsizlik, iştahsızlık, huzursuzluk, süt çocuklarında büyüme duraklaması, çarpıntı, baş ağrısı, baş dönmesi, nefes darlığı, kulak çınlaması, toprak kağıt gibi besin dışı maddeler yeme, çocuklarda katıma nöbeti, tırnaklarda kolay kırılma, ağız kenarlarında çatlaklar, yutma güçlüğüdür.Çocuklarda dikkat ve algılama sorunları, okul başarısında azalma, öğrenme güçlüğü olabilir.


Tedavide verilen ağızdan demir tedavisi sırasında bulantı, kusma, karın ağrısı, kabızlık ve ishal gibi yan etkiler görülebilir, bu durumda ilaç tok karnına alınmalıdır. Ayrıca dışkı siyaha boyanabilir. Şurup veya damla kullanan çocuklarda dişlerde boyanabilir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna