Rota Virüsü aşısı ne zaman yapılır?
Ana Sayfa »Sağlık » Rota Virüsü aşısı ne zaman yapılır?

Rota Virüsü aşısı ne zaman yapılır?

   

Rota Virüsü aşısı ne zaman yapılır?

Annelerin korkulu rüyası haline gelen rota virüsü genellikle kış aylarında görülür. Çocukluk çağında yaşanan ishallerin ortaya çıkmasında en büyük etken olarak bilinen bir grup virüse rota virüsü denir.

Rota virüsü her yaşta görülebilen bir enfeksiyondur. Ama en çok 4 ila 24 ay arası çocukları etkisi altına alır. Küçük çocuklarda en çok rastlanan rota virüsü bağırsak epitel sistem hastalığı olarak bilinir. Gelişmekte olan ülkelerde görülme olasılığı %85"tir.

Ağır seyreden bir hastalık olan rota virüsü dış çevre şartlarına oldukça dayanıklı olduğu için ağız yoluyla ya da el yoluyla bulaştığı bilinmektedir. Yani bulaşıcı bir virüstür. Virüsün bulaşmasını takip eden ilk iki gün ile 3 ile 8 gün arasında süren kusma ve ishal ana karakteridir.

Bulantı ve kusmaya zaman zaman ateş ve karın ağrısı da eklenebilmektedir. Unutulmaması gereken husus hastalığın 10 günü oldukça önemlidir çünkü virüs bu süre zarfında bulaşıcılığını korumaktadır.

Rota Virüsü Aşısı Ne Zaman Yapılır?

Rota Virüsü aşısı 2 ayın üzerindeki bebeklere ilk dozu 3. aydan önce başlamak şartıyla 2 veya 3 doz olarak yapılır. Aşı ağız yoluyla uygulanmaktadır.

Eğer 6 aya kadar rota virüsü aşısı yaptırılmadıysa daha sonra yaptırılması önerilmiyor çünkü yan etkilerin olabileceği belirtiliyor. Yani rota virüsü aşısını 6 aydan önce mutlaka yaptırmanız gerekiyor.

Aşının ağır yan etkisi yoktur. 6 ayın altındaki bebeklerde yapılan rotavirüs aşısına bağlı bağırsak düğümlenmesi sıklığı hastalığa bağlı bağırsak düğümlenmesi sıklığından bile daha azdır. Güvenilirliği yaklaşık %100. Koruyuculuk da %100 civarı.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna