Egzersiz Nedir / Egzersiz Kalp Krizini azaltıyor mu?
Ana Sayfa »Sağlık » Egzersiz Nedir / Egzersiz Kalp Krizini azaltıyor mu?

Egzersiz Nedir / Egzersiz Kalp Krizini azaltıyor mu?

   

Egzersiz Nedir / Egzersiz Kalp Krizini azaltıyor mu?

Egzersiz nedir? Egzersiz Kalp Krizini azaltıyor mu? Egzersizin amacı nedir? Egzersiz Hareketleri nelerdir? İşte Egzersiz hakkında detaylar...

Egzersiz Fizik aktivite, iskelet kaslarının kasılması sonucunda üretilen, bazal düzeyin üzerinde enerji harcamayı gerektiren bedensel hareketlerdir. Egzersiz, fizik aktivitenin alt sınıfı olarak kabul edilir. Planlı yapılandırılmış, istemli, fiziksel uygunluğun bir ya da bir kaç unsurunu geliştirmeyi amaçlayan sürekli aktivitelerdir.
 

Egzersizin amacı oksijen dağılımını ve metabolik süreçleri yoluna koymak, kuvveti, dayanıklılığı geliştirmek, vücut yağını azaltmak, kas-eklem hareketlerini iyileştirmektir. Bütün bu yararlar iyi bir sağlık için gereklidir ve herkes günlük yaşamına rutin bir egzersiz programı katmalıdır. egzersiz için genç-yaşlı ayırımı yoktur, bununla birlikte yorucu egzersizin riskleri vardır. Haftada 3 kez, 20 dakika ve yukarısı bir egzersiz yeterlidir. Haftada 5 kere ya da daha fazla seanslar için 15-25 dakikalık süreler üst düzey yarar sağlar.
 

Yorucu bir egzersizden   en az 3 saat önce yemek yenmelidir, sıvı egzersiz öncesi (1 bardak), egzersiz esnasında ve sonrasında alınabilir.
 

Isınma ve soğuma, egzersizin önemli bölümleridir. "Isınma", vücudun dinlenmeden aktiviteye geçişine, "soğuma" ise aktiviteden dinlenmeye sağlıklı bir biçimde dönüşüne (ısınmaya başlamadan önceki duruma) yardımcı olur. Yaşlı bireylerin, kaslarını hazırlanmaları için daha uzun bir ısınma dönemine ihtiyaçları vardır. Isınma çalışmaları için, düşük düzey aerobik egzersizler (esneklik, canlı yürüyüş, joging) uygulamak uygun bir yaklaşımdır. Soğuma bölümünde nabız sayısını istirahat değerine yaklaşık bir düzeye, 10-15 vurum/dakika yukarısı, ininceye kadar düşük tempoda aktiviteler (yürüyüş, esneklik) yapmak gerekir. Yoğun bir egzersizden sonra aniden duraklama, kan basıncını azaltır, dolayısıyla beyne giden kan akımını azalır, baş dönmesi ve bayılma ortaya çıkabilir, ayrıca kas kramplarına yol açabilir. Bu durum yaşlı bireyler için tehlikelidir.
 

Stretching, soğuma bölümü için uygundur, fakat ısınma bölümü için uygun değildir. Çünkü ısınmamış kasa uygulanan germe hareketi kası zedeleyebilir. Özel egzersizlerde, özel kaslar için stretching gerekebilir. Örneğin, bisikletçi; uyluk arka gurup, bacak, kasık ve uyluk ön gurup kaslarına, yüzücü; kasık, omuz ve sırt kaslarına stretching yapabilir.


Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Selami Kocagil, kalp sağlığı için düzenli yapılan egzersizin vazgeçilmez olduğunu belirterek, "Eğitim ve egzersizden oluşan kardiyak rehabilitasyonun ölümcül kalp krizini azalttığı ve damar sertliğini gerilettiği gözlenmiştir." diye konuştu.
 

Bursa Özel Bahar Hastanesi"nden Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Selami Kocagil, eğitim ve egzersizden oluşan kardiyak rehabilitasyonda hastalığın doğal seyrinin değiştirilmesi, ölüm ve hastalık oranının azaltılması, hastanın fonksiyonel kapasitesinin arttırılmasının hedeflendiğini vurguladı. Kardiyak rehabilitasyonun, sigaranın bırakılması ve yağdan fakir ölçülü diyet uygulaması gibi diğer yaklaşımlar ile birlikte kalp-akciğer uygunluk düzeyini artırdığını belirten Uzm. Dr. Kocagil, “Kardiyak rehabilitasyonun kan yağlarını düzelttiği, yüksek tansiyonu düzenlediği, obeziteye karşı etki oluşturduğu, şeker hastalığını kontrol ettiği, kanın akışkanlığını arttırdığı, damar iç duvarının bozulmasını engellediği, depresyonu hafiflettiği, yaşam kalitesini arttırdığı ani ölümü azalttığı belirlenmiştir. Kardiyak rehabilitasyonun ölümcül kalp krizini azalttığı ve damar sertliğini gerilettiği gözlenmiştir. Kalp damar hastalıkları son 25-30 yılda azalma göstermesine rağmen ölüm nedenleri arasında birinci sıradaki yerini korumaktadır” dedi.
 

EGSERSİZİN FAYDALARI

Uzman Dr. Selami Kocagil, egzersiz yapmanın faydalarını şöyle sıraladı: “Kalp debisi dakikada 5 litreden 20 litreye çıkar. Oksijenin periferik dokularda tutulumu 3 kat artar. Sempatik uyarı maksimal düzeye parasempatik uyarı minimal düzeye geriler. Akciğer damarları ve kalp arasındaki uyum 6 kat artar. Kalp atımı zamanla ideal düzeye ulaşır. Kasların enerji harcamasını arttırır. Sağlıklı bir kişide egzersiz eğitimi kalp kitlesini yüzde 70'e kadar arttırabilir. Kalp kitle artışı ile orantılı kalp damarları çapında artış olur. Fiziksel açıdan zinde olmayan bireylerin ölüm sıklığı fiziksel olarak zinde olanlara göre 5 kat artmıştır. Egzersiz ile koroner damarlarda kan akımı ve kalbin performansı artar. Kalbin ritim bozukluğu düzelir. Düzenli egzersiz kan basıncını düşürür. İnsülinin etkisini arttırarak kan şekerini düşürür. Egzersiz Total Kolesterol ve LDL düşürülür. HDL (iyi kolesterol) artar.”

İşte Egzersiz Hareketleri...





Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna