Rüyada Evliya Görmek Ne Anlama Gelir ve Tabiri
Ana Sayfa »Rüya Tabirleri » Rüyada Evliya Görmek Ne Anlama Gelir ve Tabiri

Rüyada Evliya Görmek Ne Anlama Gelir ve Tabiri

   

Rüyada Evliya görmek ile alakali tabirler, Rüyada Evliya görmek ne anlama gelir? Rüyada Evliya nasil tabir edilir? Diyanet rüya tabirlerine göre ve Evliya dini rüya tabirlerinde Evliya anlamı ve tabirini huzursayfasi.com sitemizden takip edebilirsiniz.

Diyanet Ruya : Bir kimsenin rüyasında evliya görmesi; o kimsenin işlerinin hayırlı bir şekilde yürüyeceğine, imanın artacağına ve din yolunda ilerlemeler kaydedeceğine işaret eder. Rüyada evliya görülmesi; her zaman için iyilik görüleceği ile yorumlanır. Bir kimsenin rüyasında ehil olmadığı halde kendisinin şeyh olduğunu görmesi; bir yoruma göre o kimsenin hayra nail olacağına, diğer bir yoruma göre ise o kimsenin yalancı birisi olduğuna delalet şeklinde tabir olunur. Ehil birisinin rüyasında kendisini bir şeyh kıyafetine büründüğünü görmesi, o kimsenin korkularından kurtulacağına, hüzünden feraha çıkacağına, kötülüklerden iyiliğe ulaşacağına işaret eder. Bir kimsenin rüyasında etrafına halkı toplayıp onlara nasihatte bulunduğunu görmesi; o kimsenin din yönünden halka hayır ve fayda sağlayacağına, kişinin rüyasında bir şeyhin veya evliyanın elinden tutup beraber götürdüğünü görmesi; o kimsenin büyük bir mevkiye getirileceğine yorumlanır. Kişinin rüyasında evliyadan veya şeyhlerden birisinin kendisine bir haber verdiğini görmesi; o şeyin gerçek bir ihtar olacağına, tenha bir yerde evliyadan birinin kendine yol gösterdiğini görmesi; o kimsenin hidayet üzere olduğuna işaret eder.


İhya Rüya Tabirleri : Allah dostlarını görmek müjdeye, hidayete ve Peygamberimizin (s.a.v.) güzel hal ve davranışlarına uymaya, Salih kulların sofrasında ya da meclisinde oturmak iyilerden olmaya ve ilahi lutuf ve ihsana, Yaşayan salihlerdin birini görmek, onun yolunda olmayaa, onun alınyazısına paralel bsir hayat sürmeye, Ölmüş bazı salihlerin bir kentte sağ olduklarını görmek, ora halkının erişeceği bolluk ve sevince, yönetici ve diğer insanlardan görecekleri iyi davranışa, Evliya görmek korkudan emin olmaya, mahzunluk görmemeye, Evliyanın dostu ve yakını olduğunu görmek Hakka yakınlığa, evliyaya düşman olduğunu görmek Allahu Teala'nın gazasını gerektirecek büyük bir günah işleme tehlikesine, Evliyanın dedikodusunu yapmak iman tehlikesine delalet eder.


Seyyid Süleyman : Rüya aleminde sufiyeden(*) meşayihten, evliyadan, sulehadan, abdal ve mecazibten birini görmek; dinde kuvvet ve ileri derecedir. Bu rüya hayır, bereket, emiyet, ferah ve sevinçtir, korkulardan kurtulmaktır.
Meşhur bir evliyayı veya meşayih-i sufiyeden birini güler yüzlü bir halde görmek; işlerde hayır ve muvaffakiyettir. Din ve dünyada saadet, hayır ve berekettir. Fakat bu zatlardan birini hiddetli ve asık suratlı görmek hiç iyi değildir. Yukarıdaki yorumların tam zıddıdır.
Layık olmadığı halde, şeyh olduğunu görmek; bir rivayete göre, hayırdır. Başka bir görüşe göre, gizli riyadır. Bu makama layık olan biri rüyasında bu zatlardan birinin kıyafetine bürünürse, korkudan kurtulur, emniyete kavuşur. Hüznü dağılır, feraha çıkar. Talihsizlikten sıyrılır, mesut olur.
Halkı etrafına toplayarak irşat ettiğini onları aydınlatıp doğruya yönelttiğini görmek; dine hizmet etmek, hayır işlemektir. Bir şeyhin veya bir velinin kendisini elinden tutarak beraberinde götürdüğünü görenin, akibeti güzel olur. Makamı yücelir. Cennete girer. Bir velinin kendisine iyi bir şey verdiğini gören; Allah tarafından mükafat-landırılır. Hakk'a yakın olur. Fakat verilen fena bir işe ise, haramdan, günahtan Allah'a isyan etmekten sakınması için korkutmaya delalet eder.


MollaCami Tabiri : Rüyada evliya görmek dinde kuvvete, hayır ve berekete kavuşmaya,üzüntü ve kederlerden kurtulmaya işarettir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna