Rüyada Dua Görmek Ne Anlama Gelir ve Tabiri
Ana Sayfa »Rüya Tabirleri » Rüyada Dua Görmek Ne Anlama Gelir ve Tabiri

Rüyada Dua Görmek Ne Anlama Gelir ve Tabiri

   

Rüyada Dua görmek ile alakali tabirler, Rüyada Dua görmek ne anlama gelir? Rüyada Dua nasil tabir edilir? Diyanet rüya tabirlerine göre ve Dua dini rüya tabirlerinde Dua anlamı ve tabirini huzursayfasi.com sitemizden takip edebilirsiniz.

Diyanet Ruya : Bir kimsenin rüyasında kendisini duâ ettiğini görmesi; o kimsenin sonunun hayır olacağına, kişinin rüyasında bir başkası için duâ ettiğini görmesi; o kimsenin dünya ve âhiret hayırlarına mazhar olacağına yorumlanır. Bir kimsenin rüyasında bütün insanlar için duâ ettiğini görmesi; o kimsenin halkın iyiliğini istediğine işaret şeklinde tabir edilir. Kişinin rüyasında karanlıkta duâ ettiğini görmesi; o kimsenin gam ve kederden kurtulacağına, kişinin rüyasında yapılan herhangi bir duaya "Amin" dediğini görmesi; o kimsenin dualarının kabul olduğuna, arzu ve isteklerinin yerine geleceğine ve Allah'ın affına layık görüldüğüne delalet eder Bir kimsenin rüyasında duâ ederken duasını yarıda kestiğini görmesi; o kimsenin başladığı bir işini yarıda bırakacağına yorumlanır.


İhya Rüya Tabirleri : Dua eden ve kendisine dua edilen kimse hayır ve berekete, namaz sonu dua etmek hayırlı şeylerin gerçekleşmesine, Kendi nefsini kınayarak kötü dua etmek nimete şükretmeye, başkasına beddua etmek onu kahretmeye, haksız yere birine beddua etmek ona zulmetmmeye, Dua etmek istediği halde bunu yapamamak hayır ve iyiliklerin gecikmesine, Uyurken dua ettiğini görmek önemli bir işi ihmal etmeye yahut uyanıkken yapılacak duanın kabul olmasına, Bilinen bir duayı okumak, özel bir maksadın husulüne, bir metne bakarak dua etmek dinde öncü konumundaki salih kişilere uymaya, Duanın yarıda kalması üzerinde durduğu işi bitirememeye, Dua sağlam bir imana, ibadetleri bilinçi olarak ve maksada uygun bir tarzda, şekil ve özüne uyarak eda etmeye, Topluca yapılan dua genel olarak gelecek rahmet ve esenliğe, Bilinmeyen birinin bir yerde dua ettiğini görmek, insanlar için hayır murad eden bir kimseye, alim ve takva bir zata yahut himmeti üstün evliyaya delalet eder.


Seyyid Süleyman : Rüyasında kendi nefsi için Allah-ü Teala Hazretlerinden rahmet niyaz eden kimsenin sonu hayırlı olur. Ihtiyacı yerine gelir. Salih bir kişiye dua etmek; dünya ve ahiret için hayırlıdır. Müfsid, yani nifak sokan, ibadeti bozmak isteyen birine dua etmek; onun zulmüne ve fesadına yardımcı olmaya delalet eder. Bütün halk için dua etmek; onların salahını yani kurtuluşunu istemeye işarettir. Ayrıca kendi nefsine dua etmek; evlat sahibi olmaya da delalet eder.
Ibn-i Kesir demiştir ki: Dua eden, kendisine dua edildiğini gören; hayır ve berekete nail olur. Namazı takiben dua etmek; hayra, bir insana beddua etmek ise; onu kelamıyla kahretmeye işarettir. Kendi nefsine beddua etmek; ilahi nimetlere şükre, dua etmek istediği halde buna muktedir olamamak; muvaffakiyetsizliğe delalettir. Uyurken dua etmek; mühim bir işi ihmal etmektir.
Ebu Said'ül Vaaz demiştir ki: Bildiği bir duayı okuyan; farz namazını eda eder. Allah-ü Teala Hazretleri'nin isminin bulunmadığı bir duayı okuyan; namazı gösteriş için kılar. Rabb'ine karanlıkta dua eyleyen, keder ve sıkıtıdan kurtulur. Güzel dua, zafer ve yardımı ifade eder.
Büyük tabircilerden Seyyid Ahmed Cabir diyor ki: Rüyasında dua okuduğunu veya bir meclis duasında amin dediğini görenin, duası kabul olur. Maksadının husulüne, dünya ve ahirette saadete, ilahi rahmete, affa mazhar olur. Sevap kazanır.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna