Kevser suresi arapça okunuşu, yazılışı ve meali
Ana Sayfa »Kur'an-ı Kerim Portalı » Kur'an-ı Kerim Arapça » Kevser suresi arapça okunuşu, yazılışı ve meali

Kevser suresi arapça okunuşu, yazılışı ve meali

   

Kevser suresi arapça okunuşu, yazılışı ve meali

Yüce kitabımız Kuranı Kerim surelerinden Kevser suresi nerede inmiştir ve Kevser suresi kaç ayettir. Kevser suresi arapça yazılışı (Kevser Suresi arapça okunuşu) ve Kevser suresi meali bu sayfada derledik. İşte Kur'an ve Kevser Suresi hakkında tüm detaylar.

Kur'ân-ı Kerim, Allah tarafından Cebrâil (a.s) vasıtasıyla 23 senelik zaman dilimi içerisinde indirilmiş olan ve okunmasıyla tilavet olunan son mûciz kelâm'dır. Kur'an, Allah tarafından bize gönderilen son kitabın adıdır. Kur'ân, Allah tarafından, Cebrâil aracılığıyla kendisine dışarıdan bir müdahale olmadan indirilmiş, üzerinde herhangi bir kuşkuya yer bulunmayan son kutsal metindir. Gönderildiği toplumun dili dikkate alınarak Arapça olarak yirmi üç senelik bir zaman dilimi içerisinde peyderpey indirilmiş bir hikmet kaynağıdır. Onun bir benzeri bu güne kadar getirilememiştir ve bundan sonra da asla getirilemeyecektir.

Kur'an'ı okuduğumuzda ona karşı birçok görevimizin olduğunu görürüz. Şunu belirtmek gerekir ki, dindarlığımızın ve Müslümanlığımızın kalitesi Kur'ân'la kurduğumuz bağla doğru orantılıdır. Kur'ân bir şaka ve oyun aracı olmayıp Allah'ın hakk ile batılın arasını ayıran kesin sözüdür. Onunla buluşurken bizden istediği birtakım öncüller vardır. Onunla buluşurken, bizde o vahye karşı kesin bir imanın olması, şeytandan ve şeytanî birtakım duygu ve düşünlerden Allah'a sığınarak başlanması, vahye zihnimizde daha önceden var olan birtakım önyargılardan sıyrılarak kendi bütünlüğü içerisinde yaklaşılması, acele acele okunmaması, uygun yer ve zamanların kollanması, düşüne düşüne ve tane tane tilâvet edilmesi ve elde edilen birikimin hayata tatbik edilmesi hedeflenmelidir.

Kevser Suresi; Âdiyât sûresinden sonra Mekkede nazil olan Kevser Suresi Kur'an-ı Kerimin vahyin başlangıç döneminde indirilen sûrelerindendir. Kur'anın en kısa sûresi olup 3 ayettir. Yüce Allahın, Resûlüne lutfettiği feyiz ve bereketi, beşeriyetin gönüllerinin üzerinde nail olduğu saltanatı beyan eder.

Kevser, çok nimet demektir; ayrıca cennette bir havuzun da adıdır. Erkek çocukları yaşamadığı için Peygamberimize müşrikler, nesli kesik manasına "ebter" dediler. Sûrede buna cevap verilmiştir.

Yüce Peygamberimizin büyük oğlu Kasım vefat etmişti. Dininden dolayı Peygamberimize düşman olan müşrikler, peygamberin oğlu ölünce başka erkek evladı yok (kalmadı) diye "Ebter" demişlerdi. Peygamberimiz bu hadiseden çok üzülmüşlerdi.

Sûre Hz. Peygambere verilen hayırları, nimetleri “Kevser” ile dile getirmektedir. Peygamber düşmanlarının helak olacaklannı bildirmektedir. Ve sûrenin bildirdiği de olmuştur. Tüm kafirler helak olmuştur.

Kevser Suresi dinle


KEVSER SURESİ

kevser1_3_20012016

Bismillâhirrahmânirrahîm

1. Şüphesiz biz sana Kevser"i verdik.

2. O hâlde, Rabbin için namaz kıl, kurban kes.

3.  Doğrusu sana buğzeden, soyu kesik olanın ta kendisidir.

Bismillahirrahmânirrahîm.
1- İnnâ a'taynâkel kevser
2- Fesalli lirabbike venhar
3- İnne şânieke hüvel'ebter

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna