Fatiha Suresi ve Anlamı (Türkçe, Arapça okunuşu)
Ana Sayfa »Kur'an-ı Kerim Portalı » Kur'an-ı Kerim » Fatiha Suresi ve Anlamı (Türkçe, Arapça okunuşu)

Fatiha Suresi ve Anlamı (Türkçe, Arapça okunuşu)

   

Fatiha Suresi ve Anlamı (Türkçe, Arapça okunuşu)

Fatiha suresi nerde inmiştir ve Fatiha suresi kaç ayettir. Fatiha suresi fazileti, Fatiha suresi arapça, Fatiha suresi ve anlamı bu sayfada derledik. İşte Fatiha suresi hakkında tüm ayrıntılar.

Fatiha suresi Mekke'de inmiştir. Fatiha suresi 7 ayettir. Resmi sıralamada 1. suredir ancak iniş sırasına göre 5. suredir. Fatihanın anlamı açış, açılış yapan anlamına gelmektedir. Kur'an-ı Kerim'in ilk suresi olması nedeni ile Fatiha yani açılış suresi denmiştir.  Halk arasında Fatiha isminden daha çok El-Hamd El-Ham yada El-Hamdülillah suresi diyede bilinir. Peygamber efendimiz “Fâtiha'yı okumayanın namazı olmaz” diye buyurmuşlardır. 5 vakit namazın tüm rekatlarında okunmaktadır. Yani hergün namaz kılan bir mümin bu sureyi günde 40 defa okumaktadır.

FATİHA SURESİNİN FAZİLETİ

Fatiha Sûresi, Kur'ân-ı Kerim'in başında bulunan ilk sûre, birinci sûredir. Kur'ân-ı Kerim'i okumak için ilk sayfayı açıp okumak isteyen bir müslüman, Fatiha Sûresini görür. Ve Kur'ân-ı Kerim'i okumaya Fatihadan başlar. Fatiha Kur'ân'ın hulâsası (özeti)dir. Fatiha “Üm-mül'Kur'ân = Kur'ânın anası” ismiyle isimlidir.

Bütün hayırlı, meşrû ve yararlı işlere başlarken “Allâh'ın adıyla” ve “Allâh'a hamdolsun” cümleleriyle başlanması dinimizin emri ve tavsiyesidir. Dinimizin bu emri ve tavsiyesi doğrultusunda baş-lanmıyan işlerden hayırlı bir netice, iyi ve yararlı bir sonuç elde edilemez. Hadis-i Şerifde bu gerçeğe şöyle işaret buyrulmuştur.

'...Fchüue akta'= hayır ve bereketi yoktur” sonucu ve neticesi mahrumiyet olduğu bildirilmiştir.

Bütün namazlarda ve namazların her bir rek'atında Fatiha Sûresi okunması şart ve gereklidir. Fâtihasız namaz olmaz. Fatihayı okumadan kılman namaz kabul olunmaz. Hz. Peygamber Aleyhisselâm “Fatihayı okumayanın namazı yoktur” buyurmuştur.

Hadis-i Şeriflerde şöyle buyrulmuştur:

1. 'Yatmak üzere yatağına varıp uzandığın zaman, Fatiha ile İhlas Sûresini okursan, ölümden başka her türlü tehlike ve zarardan, korkudan emniyet ve güven içinde olursun ”

Ölümün vakti saati gelince, ne bir saniye evvel, ne bir saniye sonradır. Ölüm tam saniye saniyesinedir, ondan kurtuluş yoktur. Ölümün vakti saati gelince okuma ile bir saniye geri veya ileriye alınamaz. Çünkü, Cenâb-ı Hak seni korur, seni korumak üzere Fatiha okuman sebebiyle meleklerini görevlendiriyor.

2. 'Fatiha Sûresi, bütün dertlere şifâdır.” Fatiha Sûresi, her tür ağrı ve sancılara okunabilir, okunması faydalıdır. Bu okuma yedi kere tekrar edilmelidir.

Fatiha Suresi Arapça Okunuşu


Fatiha Suresi Okunuşu ve yazılışı:
“Elhamdü lillâhi rabbil'alemin. Errahmânir'rahim. Mâliki yevmiddin. İyyâke na'budü ve iyyâke neste'în, İhdinessırâtel müstâkim. Sırâtellezîne en'amte aleyhim ğayrilmağdûbi aleyhim ve leddâllîn.”

Fatiha Suresi Türkçe Meali:
'Hamd (övmek, övülmek), âlemlerin Rabbı olan, Rahmân ve Rahîm olan, âhiret gününün sahibi olan Allah'a mahsustur. (Ya Rabbi) ancak sana kul'luk ederiz (ibâdet ederiz), ve yalnız senden yardım isteriz. Bizi doğru yola, kendilerine nimet verdiklerinin yoluna ilet... Gazaba uğrayanların ve sapıkların (yoluna) değil.' (Âmin!...) (Yâ Rabbi duamızı kabul eyle)

Fatiha Suresi Arapça Okunuşu Dinle...



Fatiha Suresi Dİnle...





Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna