Hümeze Suresi Meali Suat Yıldırım
Ana Sayfa »Kur'an-ı Kerim Portalı » Hümeze Suresi Meali Suat Yıldırım

Hümeze Suresi Meali Suat Yıldırım

   

Hümeze Suresi Meali Suat Yıldırım

HÜMEZE SÛRESİ: Mekkede indirilmiş olup 7 ayettir. Adını ilk ayetinden almıştır. İnsanları ayıplayıp hakaret etmenin çirkinliğini ve onları bekleyen cehennemin dehşetlerini tasvir eder.

 
Bismillahirrahmanirrahim.

1 - Vay haline her hümeze ve lümezenin,   Yani insanları arkadan çekiştiren, küçük düşüren, kaş göz hareketleriyle eğlenenlerin!

2 - Böylesi mal yığar ve onu sayar durur.  Bu ayetten anlaşılıyor ki, o kişinin alaycı tavrı, servet sahibi olmasından ileri gelmektedir. Mal yığma, bir de onu tek tek sayıp öğünme her ikisi de mala perestiş etme ve fakat bu malı kendisine nasib eden Allah'ın rızası için muhtaç insanlara ve diğer hizmet yerlerine harcamamayı iyice resmeder.

3 - Malının kendisini ebedî yaşatacağını sanır.

4 - Hayır! (vazgeçsin bu hülyadan, malı kendisini kurtaramaz) mutlaka o Hutameye fırlatılır.

5 - Bilir misin Hutame nedir?

6-7 - Allahın tutuşturulmuş bir ateşidir. Bir ateş ki ta kalblere kadar işleyip yakar.  Kalb diye çevirdiğimiz kelime ayette fuâd olup, maddî bedene kan ve hayat gönderen maddî kalb için değil de inanç, fikir, düşünce, hissiyat gibi düşüncelerin merkezi olan manevî latife hakkında kullanılır. Herhangi bir şeyin bütün kalbi kaplaması azabın şiddetini gösterir.

8-9 - Bu ateş mahzeninin kapıları üzerlerine kapa-tılmıştır.  Kendileri de uzun sütunlara bağlı bırakılmışlardır.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna