Kızlık Zarı nedir (Himen - Kızlık Zarı hakkında bilgi)
Ana Sayfa »Gebelik ve Kadın Sağlığı » Kızlık Zarı nedir (Himen - Kızlık Zarı hakkında bilgi)

Kızlık Zarı nedir (Himen - Kızlık Zarı hakkında bilgi)

   

Kızlık Zarı nedir (Himen - Kızlık Zarı hakkında bilgi)

Kızlık zarı nedir nasıl bozlulur ve Kızlık zarı nedir ne işe yarar. Kızlık zarı bozulmadan hamile kalınır mı, Kızlık zarı yırtılınca ne kadar kanar, Kızlık zarı yırtılma nedenleri nelerdir? İşte Kızlık zarı yapısı, Kızlık zarı çeşitleri, Kızlık zarı parmakla bozulur mu (v.b) tüm merak ettiğiniz soruların cevabı.

Kızlık Zarı nedir? Kızlık zarı doğa tarafından vajenin giriş kısmına yerleştirilmiş, Vajina girişinde yaklaşık 2cm derinde ve yaklaşık 1,5-2mm inceliğinde memranöz bir zardan oluşmaktadır, yani ince bir cilt katlantısıdır. Özellikle 11-12 yaşlarına kadar kalın yapısıyla vajina içine yabancı cisim kaçmasını engeller. Kızlık zarı bazı bilim adamlarına göre adet görünceye kadar vajeni ve rahmi dışarıdan gelebilecek mikroplara karşı koruyan bir oluşum, bazılarına görede sadece bir doku kalıntısı olarak değerlendirirler.
 

Hymen kızlık zarının latince ismidir ,eski Yunanlılarda düğün günü gelin götürülürken söylenen şarkılara HYMENAOUS derlerdi. Düğün tanrısının da adı HYMENAOUS idi. Zifaf gecesi kızlık zarı bu tanrıya adandığı için bu zarın adına HYMEN denilmiştir.
 

Diğer bir deyişle Kızlık zarı veya himen, kadınlarda vajinal açıklığı çevreleyen veya kısmen kaplayan zarımsı bir doku. Genellikle 2-3 cm kadar içeride ve 2-3 mm kalınlığındadır. Oldukça çeşitli şekiller alabilen bu doku genellikle hilal şeklindedir ve kılcal damarlarla çevrilidir.

Kızlık zarı, isminden dolayı zar gibi düşünülse de aslında bir zar değildir. Gebeliğin 7-12. haftaları arasında embriyoda dış cinsiyetin gelişmesi gözlenir. Bu sırada embriyodaki genital duvarlar birleşip yapışarak erkeklerde testis torbasını oluştururken kadınlarda bu duvarlar ayrılarak küçük (labia minora) ve büyük (labia majora) dış dudakları oluştururlar. Ayrılma sonucunda ortada kalan zarımsı doku kızlık zarı adı verilen yapıları oluşturur.

KIZLIK ZARI HAKKINDA BİLGİ

Kızlık Zarı Yapısı nasıldır?
Kızlık halkası, bekaret zarı, kızlık perdesi gibi isimlerin de verildiği hymen ,mukoza dediğimiz ağız içi yapısına benzeyen bir yapıya sahiptir., Vagina mukozasının devamından ve vagina ağzında bir kıvrıntı meydana getirmesinden oluşmuş bir zardır.  Ön yüzü daha çok deri, arka yüzü ise mukoza karakterindedir. Hymenin ortasında normal olarak menstruasyon kanının ve vajende üretilen sıvıların akması için bir açıklık vardır .

Kızlık Zarı nerededir?

Kızlık zarı tüm kadınlarda yaklaşık olarak aynı yerdedir. Kızlık zarı vajina (dölyolu) girişinde yaklaşık 1-2 cm. içeridedir. Küçük dudakların arkasında, vajenin hemen girişinde, tabanı vajen duvarında olan ince bir deri kıvrımıdır. İlk ilişki ile olan ağrı, kanamanın en büyük nedeni, beden ve zihindeki gerginliğin tüm bedenle birlikte vajen kaslarını da kasması, buna bağlı girişin daralması ve hatta kapanmasıdır. Oysa vajen esneyebilen ve uzayabilen bir yapıdadır. Vajen esnediğinde onun bir parçası olan kızlık zarı da esner ve açılır. Bu durumda ilişkide ağrı ve acı olmaz.
 

Herkes de kızlık zarı varmıdır?

Bazı kadınlarımızda doğuştan bulunmayabilir.Yokluğu çok nadirdir.
 

Herkesin kızlık zarı aynı mıdır?
Vaginal girişin ve çevresindeki organların gerilme kapasitesi östrojen hormonuna bağlıdır. Östrojen, zarı pembe-beyaz ve daha kalın yapar. Düşük östrojen düzeyinde ise zar daha kırmızı ve incedir. Biyolojik kızlık zarı  şekillenmesi genellikle kişinin doğumundan önce ortaya çıkar. Kızlık zarının açılması biyolojik mekanizma ve minicik doğal yırtılmalar ile  oluşur. Genellikle minik yırtılmaların tümü ön taraftadır. Zar şekillenmesinde enfeksiyon, darbe ve hormonal nedenlerin meydana getirdiği değişiklikler rol oynar.
 

Kızlık zarı bozulmadan hamile kalınır mı?

Genital bölgeye boşalma olduğunda kızlık zarı bozulmadan hamilelik gelişebilir. Kızlık zarı tamamen kapalı değildir, ortasında bir delik vardır. Boşalma sırasında meni yada semen bu delikten geçebilir. Ayrıca spermlerde hareketlidir, spermler mukozada hareket edip kızlık zarını geçerse kızlık zarı bozulmadan hamile kalınabilir.
 

Kızlık zarı ilişki dışında ne zaman yırtılır veya yırtılabilir?

İlişki dışında nadir olarak bazen uzakdoğu sporu, jimnastik gibi aktif ve normalin dışında bacak açma hareketi yapanlarda,kaza ve bazen düşmelerde yırtılabilir.
 

Kızlık Zarının Ne zaman yırtıldığı bilinebilinir mi?

Yırtılmadan sonraki yaklaşık  ilk 7-10 gün içerisinde  muayene edilirse yeni olduğu söylenebilir,daha sonra ne zaman yırtıldığıda bilinemez
 

Kızlık zarının yırtıldığını nasıl anlaşılır?

Kızlık zarının yırtıldığı ancak muayene sırasında anlaşılır,şöyle oldu-böyle oldu acaba yırtılmış mıdır gibi yorumlar olmaz,tek anlama yolu bir kadın doğum uzmanına muayene olmaktır.Bu muayene sadece kişinin kendisinin bilgilendirilmesi açısından yapılmaktadır.
 

Yırtılan kızlık zarı sonradan birleşirmi?

Farklı bir yapıya sahip olan kızlık zarının yırtılan kısımları hiç bir zaman kendiliğinden tekrar birleşmez.
 

Masturbasyon yaparken kızlık zarı yırtılabilir mi?

Eğer içine bir şey sokmadan sadece sürtünme yoluyla masturbasyon yapılıyorsa  kızlık zarı yırtılmaz.
 

Kızlık zarı parmak girmesinden zarar görür mü?

Bu kızlık zarının tipine bağlıdır, bazı kızlık zarına hiç bir şey olmayacağı gibi, bazıları da yırtılabilir.
 

Kızlık Zarı yırtılmazsa ne yapılır?

Kızlık Zarı yırtılmazsa bir jinekolog tarafından uyuşturularak hiç bir acı verilmeden açılabilir.
 

Kızlık Zarı yırtıldığında çok kanar mı ?

Pembe renkli (vajen salgıları ile karıştığı için kanın rengi açılır) bir kaç damla kan gelebilir. Ama bu kişiden kişiye göre değişir, bazı kişilerde zar yırtıldığında kanama çok olur.
 

Kızlık Zarı yırtıldığında kanama durmazsa ne yapılır?

Çok kalın kızlık zarlarında bazen kanama durmayabilir. Bu durumda doktora müracaat ederseniz o gerekli müdahaleyi yaparak kanamayı durduracaktır.
 

Kızlık zarı diktirilir mi?

Eğer gerekiyorsa kızlık zarı Kadın doğum uzmanları tarafından dikilir ve ilişkide kanar.

Bekâret ile ilişkisi

Kızlık zarının anatomik olarak bilinen bir fonksiyonu yoktur. Bu doku ilk cinsel ilişki sırasında anatomik yapıya göre esneyip genişler veya laserasyona uğrar ve kanar. Bu sebepten pek çok toplumda kızlık zarı ile kadının bekâreti ilişkilendirilir. Bazı toplumlarda kızlık zarının hasara uğramış olması kadında bekâretin bozulduğuna kanıt olarak görülür.

Kızlık Zarı Neden Kanamaz Veya Yırtılmaz
 
Kızlık zarının kişiye göre değişen esneklik özellikleri yüzünden cinsel ilişki sırasında yırtılmayabilir, haliyle kanamayabilir. Kimi kadınların kızlık zarı normale göre daha geride ve ilişkiye girdiği erkekğin de penis boyu kısa olması durumunda haliyle zara ulaşamayacak ve kızlık zarında bir zarar verilmiş olmaz. diğer bir ihtimal de kızlık zarının normalde fazla esnek veya kalın olması durumudur.

İlk Gece Nasıl Geçirilmelidir

İlk cinsel deneyim yani ilişkide özellikle erkek tarafına daha büyük sorumluluklar ve görevler düşmektedir. işin psikolojik ve fiziki ağırlığını çekecek olan kız tarafına daha kibar ve hassas davranılmalıdır. istisnai durumlar haricinde kızlık zarının yırtılması ağrılı, acılı bir olaydır. Haliyle erkeğin kadını düşünerek olayın seyrini tamamiyle ona bırakması onu dinleyerek yavaş ve usulca zorlamadan sert olmayan bir şekilde ilişkiye girmesi gerekmektedir. Bu ilk gece tecrübesi kadının cinselliğe cinsel ilişkiye bakışını da etkileyeceği unutulmamalıdır.

Kızlık Zarı Çeşitleri

Kızlık zarı pek çok anatomik varyasyona sahiptir.
 
Anüler Hymen (yuvarlak halka): Kızlık zarı yuvarlak halka şeklinde olup ortasında yine halka şeklinde bir delik bulunur. Ortadaki delik çok büyük bir penisin veya penis ile aynı etkiyi gösteren bir maddenin (örneğin dildo) geçişine rağmen zar yırtılamayabilir. Bu durumda "hymen duhule müsait" denir. Halk arasında ise "esnek zar" tabiri kullanılır. En sıklıkla görülen hymen şeklidir(%60-95 oranında)
 
Kresentrik Hymen (yarımay): Zar yarımay şeklindedir. Üst kısımda zar daha incedir veya hiç yokken arka kısımda belirgindir. Görülme sıklığı %3.5 ile %20 arasında değişmektedir. Bu tür zarlar genelde ilişki sırasında yırtılmaz.
 
Septalı Himen (ara bölmeli): Kızlık zarının orta kısmında boşluğu bölen, zara ait ara bir doku parçası vardır. Görülme sıklığı %1.5-5 arasındadır.
 
Kribriform himen (çok delikli, kalburumsu): Hymenin ortasında tek değil birden fazla delik vardır. Bu görüntüsü ile adeta bir "kalbura" benzer. Görülme sıklığı %1'den daha azdır.
 
İmperfore himen (deliksiz): Hymenin ortasında delik yoktur ve vajina girişi tamamen kapalıdır. 2000 kızın birinde görülen bir durumdur. Bu zara sahip kızlar hiç adet kanaması görmezler. Normal şekilde gerçekleşen kanama vücut dışına atılamaz ve hymen arkasında vajina içinde birikir. Oldukça ağrılı bir durumdur ve mutlaka cerrahi bir işlemle açılması gerekir.[kaynak belirtilmeli]
 
Mikroperfore himen (Küçük delikli): Zarın ortasındaki delik çok küçüktür. Adet kanaması olur ancak oldukça ağrılıdır. Bazen cerrahi müdahale ile açılması gerekebilir.
 
Multipar himen (Doğum yapmışlarda bulunan): Normal doğum yapmış kadınlarda kızlık zarı doğuma bağlı yırtılır ve geriye kalan kısımlar "karinkül (hymen artığı)" olarak adlandırılır.
 
Ayrıca kızlık zarının çok kalın yahut esnek olmayan sekilde gelişmesi durumunda ilişkiye engel durum yaratacağından ötürü jinekolog tarafından bir müdahele gerekebilir.
 
Kızlık zarı en kolay bebeklik ve ergenliğe ulaşılmadan önce çocukluk sırasında görülür. Ergenlik sonrası incelir yahut kendi üzerine katlanır.
 
Kızlık zarınnın şekli tarif edilirken adli tıp doktorları tarafından saat kadranı kullanılır. Sırt üstü yatmış hasta da saat 12 pozisyonun üretranın altında ve saat 6 pozisyonu anüse yakın olarak bulunur.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna