Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez Kadir Gecesi Mesajı
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez Kadir Gecesi Mesajı

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez Kadir Gecesi Mesajı

   

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez Kadir Gecesi Mesajı

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez Kadir Gecesi mesajı yayımladı. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, “Dünyanın birçok yerinde böyle bir gecede ve böyle bir kitaptan sonra halen kan akıyor olması, halen masum çocukların ölüyor olması, halen annelerin gözyaşı döküyor olması, bu aydınlık rehberinden sonra halen zulmün, zülumatın, haksızlığın, insanların gönüllerini karartıyor olması ve halen kardeşin kardeşi katlediyor olması ne hazin bir durumdur” dedi.

İslam coğrafyasında kadın, çocuk, yaşlı demeden Müslümanlara reva görülen zulüm, şiddet ve cinayetlerin üzüntüsü nedeniyle Ramazan ayının buruk geçtiğini söyleyen Prof. Dr. Mehmet Görmez, Kadir Gecesi nedeniyle yayınladığı mesajında, bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi hürmetine İslam coğrafyasında akan kanın ve gözyaşının durması için dua etti.

Ramazan ayının son günlerinde Müslümanların hüznü ve sevinci bir arada yaşadıklarını, hüznün sebebinin Ramazan ayının sona eriyor olması, sevincin sebebinin ise Kadir Gecesine kavuşmak olduğunu söyleyen Mehmet Görmez, bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi ile ilgili şu bilgileri verdi, “Kur"an inmeye başladığı andan itibaren, tüm insanlığı hakka, hakikate, adalete, ahlak ve fazilete çağırmış, hakkı anlatmaya, hakikati duyurmaya, adaleti yüceltmeye, sevgiyi yaymaya, fazilet ve erdemin hak ve hakikatin yanında yer almak olduğunu öğretmeye gelmiştir. Kur"an rahmet yüklü evrensel mesajlarıyla insanı yüceltmiş, onu şereflendirmiştir. Ancak ne zaman insan Kur"an'ın kadrini bilemez olmuşsa, o vakit beşerin ve ümmetin kadri düşmüştür. Bugün de İslam coğrafyası bir ilim ve medeniyet, bir barış ve esenlik coğrafyası olmaktan gittikçe uzaklaşıyorsa bunda Kur'an'a hak ettiği kıymetin verilmiyor olmasının payı hiçbir zaman göz ardı edilmemelidir. Böyle zamanlarda, fecre kadar esenlik getiren, bin aydan hayırlı olan Kadir Gecesini ihya etmek de daha büyük bir önem ve anlam kazanmaktadır” diye konuştu.

Kadir Gecesinde gökyüzünün nurlandığını, yeryüzünün karanlıklara boğulmuş olmasının insanları derin bir hüzne sevk ettiğini ifade eden Görmez, “Allah'ın şeref verdiği, melekler göndererek onurlandırdığı insanın, kendisini karanlıklara atması ne büyük bir bedbahtlıktır. Dünyanın birçok yerinde böyle bir gecede ve böyle bir kitaptan sonra halen kan akıyor olması, halen masum çocukların ölüyor olması, halen annelerin gözyaşı döküyor olması, bu aydınlık rehberinden sonra halen zulmün, zulumatın, haksızlığın, insanların gönüllerini karartıyor olması ve halen kardeşin kardeşi katlediyor olması ne hazin bir durumdur, Allah"ın nimet ve lütufları karşısında ne büyük bir körlük, ne büyük bir nankörlüktür. Böyle bir ortamda, bu geceyi vesile kılıp, Kur"an'ın kadrini kıymetini bilmeli ve bu gecede dünya semasına inen Kur"an"ı tekrar gönül semalarımıza indirmeliyiz. Kadir Gecesinin faziletini, gecenin karanlığında değil karanlıkları ortadan kaldıran Kur"an'da aramalıyız. Bin aylık manevi gelişmeleri yaşayabilmek için Kur"an'ın hak, hakikat, ahlak ve adalet ilkelerine yeniden sarılmalıyız. Allah'ın meleklerinin yeryüzüne barış ve esenlik getirmeleri için, Kuran'ın barış ve esenlik mesajlarına can-ı gönülden kulak vermeliyiz” şeklinde konuştu.

Ramazan ayı boyunca İslâm coğrafyasında kadın, çocuk, yaşlı demeden Müslümanlara reva görülen zulüm, şiddet ve cinayetlerin üzüntüsünün yürekleri dağladığını belirten Görmez, “Bu hüzünle Ramazanımız buruk geçti. Kadir gecesini idrak ederken, dünyanın neresinde olursa olsun açların, yoksulların, mahrumların, mağdurların, zayıf bırakılmışların, zulme uğramışların haklarına dikkat kesilmek, onların dertleriyle dertlenmek, acılarına ortak olmak, yaralarını sarmak hepimizin vazifesidir. Zalimlerin hak ve hukuk tanımayan, azgınlaşan ve şımaran iradelerine karşı tavır almak, kısacası insanlığın barış ve huzuru için hayrın anahtarı şerrin kilidi olmak, yeryüzündeki bütün Müslümanların sorumluluğudur. Bu vazife ve sorumluluk, bu gece yeryüzüne inen meleklere ve Cebrail aleyhisselâma eşlik edecek maneviyata uygun bir kulluğa sahip olmak için de yerine getirilmesi gereken bir ödevdir. Kadir Gecemiz mübarek olsun. Bu gece, Rabbimiz katındaki kadrimizin yücelmesine vesile olsun. Yâ Rab, bu gece hürmetine, İslam coğrafyasında akan kan ve gözyaşlarının durmasını, bütün kardeşlerimizin bayrama huzur ve güven içerisinde ulaşmasını nasip eyle. Bu duygu ve düşüncelerle, İslam âleminin mübarek Kadir Gecesini en içten dileklerimle kutluyor, huzur, güven ve barış içinde Ramazan Bayramına kavuşmayı Cenab-ı Hak"tan niyaz ediyorum. Kur"an"ı bize hidayet, Efendimizi rehber, Kadir Gecesini bin aydan hayırlı kılan yüce Rabbimizden, bize bunları anlayacak basiret vermesini diliyorum. Rabbimizden, Kadir Gecesinin, bizim, ailemizin, müminlerin ve insanlığın kurtuluşuna vesile olmasını, İslam coğrafyasını çepeçevre saran karanlığın, insanlığın yüreğini karartan haksızlıkların, Kadir Gecesinin feyiz ve bereketiyle ortadan kalkmasını niyaz ediyorum” ifadelerini kullandı.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna