2014 Hac Kura Sonuçları Sorgulama Ekranı
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » 2014 Hac Kura Sonuçları Sorgulama Ekranı

2014 Hac Kura Sonuçları Sorgulama Ekranı

   

2014 Hac Kura Sonuçları Sorgulama Ekranı

Hac Sonuçları 2014... Hac kuraları 2014 Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 20 Mart 2014'te saat 11:00'de yapıldı. Hac kura sonuçları sorgulama ekranı bu sayfada. İşte Hac Kura Sonuçları 2014 (Hac Kura Sorgulama Ekranı) 2014 Yılı Hac Sorgulama Ekranı ve detaylar...

2014 yılı hac kurası 20 Mart 2014 Perşembe günü, Diyanet İşleri Başkanlığı konferans salonunda, bilgisayar ortamında, basın ve kamuoyuna açık bir şekilde sadece 2007 yılında kayıtlı olup, 2013 yılına kadar kesintisiz kayıt yeniletenler arasından çekildi. 2013 yılından haklarını gönüllü veya kura sonucu 2014 yılına devreden hacı adayları kuraya tabi tutulmadı. Hac kura sonuçları 20 Mart 2014 saat 20:00'den itibaren bu sayfan T.C. kimlik numaralarıyla sorgulayabilirsiniz.

Kurada adı çıkan hacı adayları kesin kayıtlarını 24 Mart-4 Nisan tarihleri arasında yapacak. Kesin kayıt hakkını kazanan hacı adaylarından Diyanet İşleri Başkanlığı organizasyonunu tercih edenler kayıtlarını il müftülüklerinden yaptıracak. Kesin kayıtla ilgili bilgiler Diyanet İşleri Başkalığının resmi web sayfasından da yayımlanacak. Kesin kayıt yaptırmaya hak kazanıp belirlenen sürede kayıt yaptırmayanlara tekrar kayıt hakkı tanınmayacak.

Gazi ve Şehit yakınlarına kontenjan… 
 
Gazi ve şehit yakınlarına yönelik de 600 kişilik kontenjan bulunuyor. Sistemde 2007'den itibaren kayıtlı olan ve 2013'e kadar aralıksız kayıt yenileten gazi ve şehit yakınları kesin gidecek. Kontenjan dolmadığı takdirde ise kalanlar sistemden kurayla belirlenecek.
 

Kimler hac yapabilir?

Dinen sağlığı yerinde olan her müslümanın eğer parası bu görevi yerine getirmeye yetiyorsa hacca gitmesi gerekir. Arabistana gitmek için kuraya katılmanız gerek. Çünkü hac zamanında arabistana çok fazla turist gidiyor ve ülke belli bir sayı kadar kişiyi ağırlayabilecek kapasiteye sahip. Bu nedenle hac ziyaretçilerine kota uygulanıyor. Bu kotaya dahil olmanız içinse kuraya katılma şartınız var. Kuraya katılarak hacca gitme şansı elde edebilirsiniz. Çekilişe eşiyle birlikte katılanların çoğu zaman eşine çıkıp da kendisine çıkmaması durumunda diyanet işleri başkanlığının özel uygulaması yok. Bu nedenle hem eşine hem kendisine çıkanlar gerçekten şanslı olarak kabul edilebilinir.

Kadınlar tek başına gidemiyor, ailelerinden bir erkeğin onlara eşlik etmesi gerekiyor. Erkekler tek başına hacca gidebilir. Müslüman kadınlar bu nedenle hacca gitmek için erkek kardeşleri, erkek çocukları ya da eşleri ile birlikte hacca yazılmalıdır. Hac görevini yerine getirmeniz ve kurada şansınızın bol olması dileğimizle.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna