Maydanoz (Maydanozun) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Şifalı Bitkiler » Maydanoz (Maydanozun) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Maydanoz (Maydanozun) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

   

Maydanoz (Maydanozun) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Maydanozun Yararları Özellikleri ve Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

İlmi adı “petroselinum sativum” olup, maydanozgillerdendir. İklimi mutedil memleketlerle bizim memlekette çok yetişir. Ufak yeşil yapraklı, güzel kokuludur. Vücudu terletir, idrarı bollaştırır. Bu suretle kanın temizlenmesine yardım eder.

Evlerde yapılan sıcak maydanoz lapaları, birçok iltihapların üzerine konarak, rahatlık ve şifa temin eder. 10 gram maydanoz bir litre suda kaynatılarak ilâç haline getirilir ve kahve fincanı ile içilir. Kökü iştahı açar. Midede çabuk hazmolur, ağız kokusunu giderir. Şişleri tahlil eder, yumuşatır.

Hayız mecrasını açar, böbrekteki taşların düşürülmesini sağlar. Maydanoz kökünden 20 gramının bir litre suda haşlaması münebbih olarak alınır. Aynı zamanda uçuk benizlilerin rengini düzeltir. Yaprakları bilhassa sütten hasıl olan meme şişliklerinde haricen kullanılır. Maydanoz haşlaması aybaşı gecikmelerine iyi gelir.

Dikkat: Maydanoz kuvvetli bir zehir olan baldırana çok benzediğinden maydanoz baldıranla karıştırılmamalıdır. Baldıranın sapı maydanozdan daha koyu ve daha yeşildir. Baldıranın kaidesine doğru kırmızı hatlar vardır. Bu hatlar maydanozda yoktur. Maydanozun yapraklarının ucunda beyaz küçük lekeler vardır, baldıranda bu lekeler yoktur. Baldıranın zehirli bir suyu vardır, bu da maydanozda yoktur.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna