Isırganın (urtica) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Şifalı Bitkiler » Isırganın (urtica) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Isırganın (urtica) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

   

Isırganın (urtica) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Isırganın Yararları Özellikleri ve Faydaları Nelerdir Nasıl Kullanılır?

İlmi adı “urtica”dır. Büyük ısırgan ve küçük ısırgan diye çeşitleri vardır. Küçük ısırganın yapraklarında ve saplarında deri üzerinde kabartı ve kaşıntı yapan bir madde vardır. Isırgan tohumunun değdiği yer, kâfurlu ispirto ve sinirli yaprak otu ile ovulmalıdır, bu kaşıntı ve sancıyı keser.

Isırgan otu kaynatması mantar ile zehirlenmelere iyi gelir. Romatizmalı, felçli yerler, ısırgan otu ile kamçılanır. Isırgan tohumlarından onar gram alınarak, kitre veya hünnap şerbeti ile yutulmaya devam edilirse, kanseri ve şişlikleri iyi eder. Isırgan yenilirse (yemeği yapılıp) göğsü, karaciğeri, midedeki ahlatı temizler.

Isırgan tohumu, kereviz tohumu ve koyun sütü ile yenilirse şehveti tahrik eder. Boğaz ağrısına, dalak illetine iyi gelir. Dalağa yaprağını döküp zeytinyağı ile yakı yapmalıdır. Buna birkaç gün devam etmek lâzımdır. Her çeşit veremi iyileştirir.

Göğsü, akciğeri, mideyi, böbreği temizler. Vücutta bulunan yabancı cisimleri dışarı atar. Çeşitli yaraların erken iyileşip kapanmasını sağlar. Burun kanamasını dindirir. Köpek ısırdığı zaman, yaprağını yakı etmek faydalıdır.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna