Haşhaşın (papaver) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Şifalı Bitkiler » Haşhaşın (papaver) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Haşhaşın (papaver) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

   

Haşhaşın (papaver) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Haşhaşın Özellikleri Yararları ve Faydaları Nelerdir Nasıl Kullanılır Nerde Yetişir?

İlmi adı “papaver”dir. Gelincikgillerden olup, beyaz veya renkli sulu, tüylü, yumuşak yapraklı ve çiçekli bir nebattır. Tohumundan haşhaş yağı çıkarılır. Olgunlaşmamış meyveleri kurutularak sütünden afyon elde edilir.

Afyon, mide ve karın ağrıları ve kulunçta sancıları teskin eder. Kokusu yoktur. Köylerde çocukların bağırmamaları için verilirse de çok fena bir âdettir. İçindeki afyon dolayısıyla çocuğu sersem eder.

Yalnız çok fazla boğaz ağrılarında; 1 gram haşhaş, 5 gram keten tohumu, 250 gram suda kaynatılarak gargara ettirildiği taktirde faydası görülür. Haşhaş, kişniş suyu ile lapa yapılarak şirpençe veya çıban üzerine konursa iyileştirir. Kaynatılıp lapası başa konursa, deliliğe, baş ağrısına karşı şifa verir. Sancılı amellerde 10 gram haşhaş, 500 gram suya konarak kaynatılıp süzüldükten sonra buna 5 gram nişasta ilave edilerek tenkiye yapılır.

Yaprakları kaynatıldıktan sonra insan başını yıkar veya içerse uyutur. Kozalakları kaynatılarak bal ile şurup yapılarak içilirse, öksürüğü ve ameli keser. Haşhaşın başını kaynatsalar kuvveti suya çıkar. Bu su bal ile koyulaşıncaya kadar kaynatılıp yenildiğinde öksürüğe ve müzmin ishale iyi gelir.

Eğer tohumundan 35 gram kadar dövüp, şekerle karıştırılarak yenilirse hemen uyutur. Öksürüğü de giderir. Sade kabuğunu dövüp sabah akşam bundan bir buçuk gram kadar su ile alınırsa ishalin hararetini ve yangınını keser. İçinden kan gidene de faydalıdır.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna