2018 Yılbaşı hangi gün
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » 2018 Yılbaşı hangi gün

2018 Yılbaşı hangi gün

   

2018 Yılbaşı hangi gün

2017 yılının bitmesine sayılı günler kala 2018 yılbaşı hangi gün ve 2018 yılbaşı tatili kaç gün olacak sorusu akıllara gelmeye başladı. Tatil planları yapanlar için bu soruların cevabını bu sayfada derledik. İşte 1 Ocak 2018 hangi güne denk geliyor ve 2018 yeni yıl tatili kaç gün hakkında bilgi.

Yılbaşı, yeni yılın başladığı gün yani herhangi bir takvime göre içinde bulunulan yılın bitimi ve yeni yılın başlangıcı demektir. Dünyada en yaygın kullanılan takvim olan Gregoryen takvimini kullanan ülkelerde 31 Aralık'ı 1 Ocak'a bağlayan gece yılbaşı gecesi veya yılbaşı akşamı olarak adlandırılmaktadır.

Türkiye dahil Gregoryen takvim'inin kullanıldığı birçok ülkede yılın ilk resmi günü olan yılbaşı, bir hıristiyan bayramı olan ve İsa'nın doğuşunu kutlayan Noel'den tamamen ayrı olarak kutlanır. Ancak bazı ülkelerde Noel ve Yılbaşı tatilleri birleştirilir. Sanılanın aksine ağaç süsleme ve hediyeleşme gibi aktiviteler yılbaşında değil, Noel'de gerçekleştirilir. Yılbaşı kutlamaları kültürel özellik taşırken Noel, her yıl 25 Aralık tarihinde Hz. İsa'nın doğumunun kutlandığı Hristiyan bayramıdır ve dini bir karektere sahiptir.

2018 yılında yılbaşı Pazartesi günü'ne denk gelmektedir. Yani yılbaşı 1 Ocak 2018 Pazartesi günü kutlanılacak.

2018 yılında yılbaşı tatili yani yeni yıla girilmesiyle resmi olarak 1 gün tatil ilan edilir. Buna göre 30-31 Aralık Cumartesi, Pazara denk gelmesiyle, 1 Ocak 2018 Pazartesi günü de resmi tatil olacak. Böylece üç gün tatil olmuş olacak.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna