Diş fırçalamak orucu bozar mı?
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » Diş fırçalamak orucu bozar mı?

Diş fırçalamak orucu bozar mı?

   

Diş fırçalamak orucu bozar mı?

Diş fırçalamak orucu bozar mı (Orucu bozan durumlar arasında diş fırçalamak var mı) İşte Oruçluyken diş fırçalanır mı diyanet'in açıklaması ve diş fırçalamak orucu bozar mı Nihat Hatipoğlu videosu.

Oruç, Orucun Arap dilindeki karşılığı “savm” kelimesi olup, bu kelime “bir şeyden uzak durmak, kişinin kendini tutması ve engellemesi” manalarına gelmektedir.

Oruç; niyet ederek tan yerinin ağarmaya  başlamasından itibaren, akşam güneş batıncaya kadar yememek, içmemek ve karı/koca ilişkisinde bulunmamaktır.

İslamın beş şartından üçüncüsü Ramazan ayında oruç tutmaktır. Ramazan orucu, Hicretin ikinci yılında farz kılınmıştır. Oruç için Yüce Rabbimiz şöyle buyurmuştur; ”Ey iman edenler, Oruç sizden öncekilere farz kılındığı gibi, size de farz kılındı. Ola ki korunup sakınırsınız.“ (Bakara 183)

Diş fırçalamak orucu bozar mı?
Diş fırçalamakla oruç bozulmaz. Bununla birlikte, diş macununun veya suyun boğaza kaçması hâlinde oruç bozulur ve kazası gerekir. Orucun bozulma ihtimali dikkate alınarak, dişlerin imsaktan önce ve iftardan sonra fırçalanması uygun olur.

Nihat Hatipoğlu diş fırçalamak orucu bozar mı

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna