Peygamberlerin görevleri nelerdir kısa ve öz
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » Peygamberlerin görevleri nelerdir kısa ve öz

Peygamberlerin görevleri nelerdir kısa ve öz

   

Peygamberlerin görevleri nelerdir kısa ve öz

Peygamber ne demek ve Peygamberlerin görevleri nelerdir? İşte Peygamber anlamı ve Peygamberlerin görevleri kısaca hakkında bilgi.

Peygamber; Allah (c.c.)'in insanlara doğru yolu göstermek üzere görevlendirdiği, her türlü ahlâk güzelliğine sahip seçkin insanlardır. Peygamberler, Allah'ın kendilerine vahyettiklerini insanlara duyurur, Allah ile kullar arasında elçilik yaparlar.

Peygamberlerin görevleri; Allah (c.c.)'in Cebrâil (as) vasıtasıyla göndermiş olduğu vahiyleri (emir ve yasakları) bütün insanlara duyurmak, insanlara Allah'ı en doğru şekilde tanıtmak, inanç esaslarını ve ibadet şekillerini öğretmektir.

Peygamberlerin yaptığı her şeyin kaynağı vahiy ve risâlettir. Bu bakımdan Peygamberler, baskılara boyun eğmezler; vazifelerini toplumun istek ve şartlarına göre yürütmezler.

Canâb-ı Hak, insanoğluna sadece kitaplar değil, bir de o kitapların canlı ifadeleri demek olan ve bin bir üstün vasıflarla muttasıf Peygamberler, yani örnek şahsiyetler göndermiştir. Öyle örnek şahsiyetler ki, dinî, İlmî ve ahlâkî davranışlar itibariyle her yönden mükemmellik arz ederler. Erdemli bir hayat yaşayarak ahiret mutluluğunu kazanmak isteyen insanın, kendisi için en mükemmel numune olan Peygamberlerin hayatlarını örnek alması gerekir.

Eğer peygamberler olmasa insanlar kendi akılları ile Allah'ın varlığını anlamaz ve sıfatlarını kavrayamazlardı. Allah'a ibadet etmeyi (nasıl ibadet edileceğini), ahireti ve ahirette kimlere mükafat verileceğini, neye göre cennete veya cehenneme girileceğini, dünyada ve ahirette nasıl mutlu olunacağını bilemezlerdi. İşte Yüce Allah bunları insanlara öğretmek için elçilerini yani peygamberleri göndererek insanları uyarmıştır.

Peygamberlerin görevlerini birde kısaca ve madde madde aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

* Allah'ın varlığını ve birliğini ve isteklerini kullarına bildirmek ve ispat etmek.
* Kullara manevi açıdan yol göstermek.
* İbadetlerin nasıl yapılacağını kullara öğretmek.
* Dinin hükümlerinin neler olduğunu kullara anlatmak, topluma ait ahlak ilkelerini açıklamak.
* Söylediklerini kendilerinin de yaparak kullara örnek olmak.
* Çok zor altındaki şartlarda dahi görevini yerine getirmek.
* Kainattaki muhteşem sanatı kullara göstermek.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna