Gayba İman nedir
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » Gayba İman nedir

Gayba İman nedir

   

Gayba İman nedir

Gayba iman nedir yani Gayba iman ne demektir? Var olduklarını bildiğimiz halde göremediğimiz varlıklar var mıdır? İşte iman anlamı, imanın kısımları, gayba iman ve imanın şartları hakkında bilgi.

İman; Zarurat-ı Diniyye dediğimiz yani Peygamberimiz (sav)'in Allah tarafından haber verdiği kesin olarak bilinen şeylerin doğru olduğuna kesin bir şekilde içten ve yürekten inanmaktır.

İman'ın kelime anlamı, herhangi bir şeye inanmak demektir. İman sözlük anlamı, "bir kişiyi söylediği sözde tasdik etmek, doğrulamak, söylediğini kabullenmek, gönül huzuru ile benimsemek, karşısındakine gü­ven vermek, güvenlikte olmak, şüpheye yer vermeyecek biçimde içten ve yürekten inanmak" anlamlarına gelir.

Gayba iman ne demektir?
Gayb, mânevî âlem, gözle görülemeyen, duyu organlarının idrakinin dışında kalan, gizli ve saklı olan her şeye denir. Gayba iman, iman edenlerin görmedikleri ve duyu organları m ile algılayamadıkları yeniden dirilme, cennet, cehennem, sırat, hesap, haşir ve neşir ve bunların dışında Kur'an'ın veya Peygamber (sav)'in haber verdiği her şeyi tasdik etmeleridir. (Bakara 2/3)

Var olduklarını bildiğimiz halde göremediğimiz varlıklar var mıdır?

Evet, vardır. Mesela:

• Melekler

• Ruhumuz

• Aklımız

• Rüzgâr

• Elektrik enerjisi

• Yer çekimi

• Ses ve benzerleri gibi.

İman iki kısımdır:

İcmalî İman:
Kelime-i tevhid dediğimiz لا اِلٰهَ اِلَّا الٰهلُّ مُحَمَّدٌ رَسُولُ الٰهلِّ (“La ilâhe illallâh, Muhammedün Rasulullah / Allah"tan başka ilâh yoktur. Muhammed (s.a.v) Allah"ın rasulüdür.”) sözünü dil ile söyleyip, kalp ile tasdik etmekdir. Bu sözü diliyle söyleyip kalbiyle tasdik eden kimse, iman etmiş olur.

Tafsili iman:
İcmalî imanın gereğini yerine getirdikten sonra; dinde inanılması gerekli olan şeylere ayrıntılı bir şekilde inanmaktır. Allah"a, meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine, ahiret gününe, kadere, hayrın ve şerrin Allah" tan olduğuna ayrı ayrı inanmak, tafsili imana dahildir.

İMANIN ŞARTLARI

İmanın Şartları Altıdır.
1) Allah"a iman آمَنْتُ بِالٰهّلِ
2) Meleklere iman وَ مَلَائِكَتِهِ
3) Kitaplarına iman وَ كُتُبِهِ
4) Rasullerine iman وَ رُسُلِهِ
5) Âhiret gününe iman والْيَوْمِ الْاَخِرِ
6) Kaza ve kadere iman وَبِالْقَدَرِ خَيْرِهِ وَ شَرِّهِ مِنَ الٰهّلِ تَعَالٰى
وَالْبَعْثُ بَعْدَ الْمَوْتِ حَقٌّ اَشْهَدُ اَنْ لآ اِلٰهَ اِلَّا لٰهّلُ وَ اَشْهَدُ اَنَّ مُحَمَّداً وَ رَسُولُ الٰهّلِ

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna