Kurban Bayramı tatili 2017 kaç gün?
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » Kurban Bayramı tatili 2017 kaç gün?

Kurban Bayramı tatili 2017 kaç gün?

   

Kurban Bayramı tatili 2017 kaç gün?

Kurban Bayramı telaşı başladı. Peki Kurban nedir ve 2017 Kurban Bayramı ne zaman? İşte Kurban anlamı, Kurban bayramı namazı nasıl kılınır ve 2017 Kurban Bayramı tatili hakkında bilgi.

Kurban, Allah'a yakın olmak ve rızasına ermek için ibadet niyetiyle kurbanlık bir hayvanı kesmektir.

Kurban Bayramı; Müslümanlar tarafından Hicri Takvime göre Zilhicce ayının onuncu gününden itibaren dört gün boyunca kutlanan bir dini bayramdır. Zilhicce ayının onuncu, on birinci ve on ikinci günlerine 'Eyyâm-ı nahr' (Kesme günleri) ve bir önceki gün olan Zilhicce ayının dokuzuncu gününe Arife denir. Kurban Bayramı, aynı zamanda İslam âleminin her yıl Mekke'de hac farizasını ifa ettikleri vakittir.

Bayram Namazı Nasıl Kılınır Detaylı Bilgi İçin Tıklayın!

Kurban Bayramı, nüfusunun çoğunluğu Müslüman olan birçok ülkede dinî bayram olmasının yanı sıra resmî tatil ilan edilir. Ramazan Bayramı ile beraber İslam dinindeki en önemli iki bayramdan biridir.

Bayram sabahı Bayram Namazı kılınır ve Bayram hutbesi okunur.

Arefe günü sabah namazından itibaren bayramın son ikindi namazı dahil her farz namazdan sonra aşağıdaki teşrik tekbirleri okunur:

Allahü Ekber Allâhü Ekber Lâ ilâhe İllâllahü Vallâhü Ekber, Allâhü Ekber ve Lillâhi`l-Hamd

Kurban Bayramı tatili kaç gün 2017 (2017 Kurban Bayramı tatili kaç gün)

Bütün müslümanların ve Hacı adaylarının beklediği 2017 yılında Kurban bayramı ne zaman ve hangi tarihte başlıyor ve ne zaman bitiyor soruların cevabını bu sayfada derledik.

kurban bayramı tatili 2015 kaç gün

2017 Yılı Kurban Bayramı arefe günü 31 Ağustos 2017 Perşembe gününe denk geliyor. Kurban Bayramı ise 1 Eylül Cuma günü Allah'ın izni ile kutlayacağız.

Kurban Bayramı tatili Bakanlar Kurulu kararıyla 10 güne çıkarıldı.

Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Bakanlar Kurulu sonrası yaptığı açıklamada, Kurban Bayramı tatilinin 10 güne uzatıldığını duyurdu.

Bozdağ, "Bakanlar Kurulumuz, yaklaşan 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Kurban Bayramı, vatandaşlarımızın bu bayramlar vesilesiyle aile ziyaretleri, turizm sektörünün canlanması ve ticari hayatın olumlu etkilenmesi ihtimallerini değerlendirerek, vatandaşlarımızın rahat bir şekilde bayramlarını idrak etmeleri maksadıyla Kurban Bayramı ve 30 Ağustos Zafer Bayramı'na tekabül, tekaddüm eden günleri ve ara gün olan yarım günün idari izinli olmasına karar vermiştir. Buna göre, 28 Ağustos Pazartesi, 29 Ağustos Salı günleri tam gün, 31 Ağustos Perşembe günü yarım gün idari izinli sayılmasına karar vermiştir" dedi.

26 Ağustos Cumartesi başlayacak tatil 5 Eylül salı günü sona erecek.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna