Kurban Bayramı tatili 2016 kaç gün?
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » Kurban Bayramı tatili 2016 kaç gün?

Kurban Bayramı tatili 2016 kaç gün?

   

Kurban Bayramı tatili 2016 kaç gün?

Kurban Bayramı telaşı başladı. Peki Kurban nedir ve 2016 Kurban Bayramı ne zaman? İşte Kurban anlamı, Kurban bayramı namazı nasıl kılınır ve 2016 Kurban Bayramı tatili hakkında bilgi.
 

Kurban, Allah'a yakın olmak ve rızasına ermek için ibadet niyetiyle kurbanlık bir hayvanı kesmektir.
 

Kurban Bayramı; Müslümanlar tarafından Hicri Takvime göre Zilhicce ayının onuncu gününden itibaren dört gün boyunca kutlanan bir dini bayramdır. Zilhicce ayının onuncu, on birinci ve on ikinci günlerine 'Eyyâm-ı nahr' (Kesme günleri) ve bir önceki gün olan Zilhicce ayının dokuzuncu gününe Arife denir. Kurban Bayramı, aynı zamanda İslam âleminin her yıl Mekke'de hac farizasını ifa ettikleri vakittir.

Bayram Namazı Nasıl Kılınır Detaylı Bilgi İçin Tıklayın!
 

Kurban Bayramı, nüfusunun çoğunluğu Müslüman olan birçok ülkede dinî bayram olmasının yanı sıra resmî tatil ilan edilir. Ramazan Bayramı ile beraber İslam dinindeki en önemli iki bayramdan biridir.

Bayram sabahı Bayram Namazı kılınır ve Bayram hutbesi okunur.
 

Arefe günü sabah namazından itibaren bayramın son ikindi namazı dahil her farz namazdan sonra aşağıdaki teşrik tekbirleri okunur:
 

Allahü Ekber Allâhü Ekber Lâ ilâhe İllâllahü Vallâhü Ekber, Allâhü Ekber ve Lillâhi`l-Hamd

Kurban Bayramı tatili kaç gün 2016 (2016 Kurban Bayramı tatili kaç gün)

Bütün müslümanların ve Hacı adaylarının beklediği 2016 yılında Kurban bayramı ne zaman ve hangi tarihte başlıyor ve ne zaman bitiyor soruların cevabını bu sayfada derledik.

kurban bayramı tatili 2015 kaç gün

2016 Yılı Kurban Bayramı arefe günü 11 Eylül 2016 Pazar gününe denk geliyor. Kurban Bayramı ise 12 Eylül Pazartesi günü başlayacak ve 15 Eylül 2016 Perşembe günü sona erecek.

Başbakan Binali Yıldırım, Kamu Kurum ve Kuruluşlarında çalışanların 16 Eylül Cuma günü tam gün izinli sayılmasına ilişkin yazıyı imzaladı.

Buna göre, kurum yöneticilerince gerekli tedbirlerin alınarak hizmetlerin aksatılmaması, zorunlu hizmetlerin yürütülmesi için asgari seviyede eleman bulundurulması kaydıyla, kamu kurum ve kuruluşlarındaki tüm çalışanlar, Kurban Bayramı'nın ertesi günü (16 Eylül Cuma) tam gün idari izinli sayılacak.

Böylelikle Kurban Bayramı tatili 9 gün oldu.

Maaşlar 8-9 Eylül'de yatırılacak
Kamu Kurum ve Kuruluşlarında çalışan memurlar ile memur emeklisi ve SGK, BAĞ-KUR emeklilerinin maaş ödemelerinin Kurban Bayramı'ndan önce yapılması için ilgili bakanlıklara talimat verildi. Bunun üzerine maaş ödemelerinin 08-09 Eylül 2016 tarihinde yapılması kararlaştırıldı.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna