Gusül Nedir? (Şafii Mezhebi)
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » Gusül Nedir? (Şafii Mezhebi)

Gusül Nedir? (Şafii Mezhebi)

   

Gusül Nedir? (Şafii Mezhebi)

Gusül, cünüp olan kimsenin, hayız ve nifâs kanı kesilen kadının gusletmesi yani yıkanması demektir. Cünüb olmanın iki sebebi vardır: a) Erkek veya kadının ihtilam, istimna, oynaşma, bakma, düşünme gibi bir sebeple boşalması, b) Meni gelmese bile cima yapmak [cinsi münasebette bulunmak.] Cünüp olan kimsenin, hayız veya nifâs kanı kesilen kadının gusletmesi farzdır. Gusletmeden aşağıdaki işleri yapmalan haramdır:

1- Kuran-ı Kerîm okumak. Fakat, zikir âyetleri duâ niyetiyle okunabilir. Meselâ yemeğe başlarken: "Bismillah" (Allah"ın adıyla,) yemekten sonra:

"El-Haımdü Lillâh" (Allah'a hamd olsun) ve bir hayvana bindikten sonra:

(Elhamdü lillâhillezî) "Sahhare lenâ hazâ vemâ künnâ lehu mukrinîne ve innâ ilâ Rabbinâ lemünka-libûne."Zuhruf 13-14 ) (Bunu, bizim hizmetimize veren Allahü teala, yüceler yücesidir, her türlü eksiklikten münezzehtir. O, lutfetmeseydi, biz buna güç yetiremezdik. Muhakkak ki biz, sonunda Rabbimize döneceğiz) âyet-i kerimeleri, sadece zikir niyetiyle okunabilir.

2- Kuran-ı kerîme dokunmak ve onu taşımak.

3- Namaz kılmak. Secde-i tilâvet veya secde-i şükür de yapılamaz.

4- Hayızlı ve nifâslı olan kadınlar ; namaz kılmazlar ve oruç tutmazlar. Yıkandıktan sonra Ramazan-ı şerifte tutama-dıkİan oruçlan kaza ederler. Fakat namazlan kaza etmezler.

5- Kabeyi tavaf etmek,

6- Camide durmak. Fakat durmadan geçilebilir.

7- Hayızlı ve nifâslı iken ibâdet niyetiyle gusletmek. Meselâ cuma gününün sünnet olan guslü niyetiyle gusletmek haramdır.

8- Hayızlı ve nifâslı kadınla cinsi münâsebette bulunmak haramdır.

9- Talak yani kadını boşamak.

Hayız ve nifâs kanı kesilen kadının, gusletmeden önce oruca başlaması ve boşanması caizdir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna