Ramazan Ayı müjdecisi 2018 Berat Kandili ne zaman
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » Ramazan Ayı müjdecisi 2018 Berat Kandili ne zaman

Ramazan Ayı müjdecisi 2018 Berat Kandili ne zaman

   

Ramazan Ayı müjdecisi 2018 Berat Kandili ne zaman

2018 Berat Kandili 30 Nisan Pazartesi akşamını 1 Mayıs Salı gününe bağlayan geceye denk geliyor.

Berat kelimesinin aslı 'Berâettir.' Berat sözlükte, bir zorluktan kurtarmak ve berî olmak demektir. Bu gecenin dört adı vardır; mübarek gecenin en meşhur adı `Leyle-i Beraa` (Berat Gecesi) olmakla birlikte `Leyle-i Mübareke`, `Leyle-i Rahmet` ve `Leyle-i Sakk` isimleridir.

Berat Kandili, Allah'ın fazladan rahmet, lütuf ve mağfiretiyle tecelli ederek, kullarına bağışlanma, kapılarını ardına kadar araladığı; müminlerin dualarına icabet ettiği, günahlarını affettiği, yapılan ibadetleri normal zamanlardan kat kat fazla mükâfatlandırdığı bir zaman dilimidir.

En Güzel Berat Kandili Mesajları 2018 Sayfası İçin Tıklayın!

Berat Kandili İslam dininde mübarek kabul edilen gecelerden biridir. Her yıl Şaban ayının on dördüncü gününü on beşinci gününe bağlayan gecedir.

Berat; kırılan kalpleri onarma, dargınlık duvarlarını yıkma, kin, nefret ve intikam duygularını aşma günüdür. Yüce Yaradan"ın affına erebilmek için yaradılanı affetme günüdür.

Berat; bizlere her türlü şer, kötülük, zulüm, haksızlık ve adaletsizlikten beri olmayı, onlardan teberra ederek uzak kalmayı öğretir.

Mübarek Berat Kandili gecesini ibadet ve taatle geçirmenin pek çok sevabı ve feyzi vardır. Bu mübarek gece hakkında Peygamber Efendimiz (SAV) şöyle buyurmuştur;

“Şaban ayının on beşinci gecesi olduğu zaman, gecesinde ibadete kalkın. Ve o gecenin gündüzünde (kandilden sonraki gün) oruç tutunuz. Çünkü o gece güneş batınca Allah-u Teâlâ o andan fecir oluncaya kadar; "Benden mağfiret dileyen yok mu, onu mağfiret edeyim. Benden rızık isteyen yok mu, onu rızıklandırayım. (Bir belâ ile) Müptelâ olan yok mu, ona kurtuluş vereyim" diye buyurur.” (İbn Mâce)

Berat Kandili Duası ve Nihat Hatipoğlu Berat Kandili Duası Video İzlemek İçin Tıklayın!

Hadis-i şeriften anlaşılacağı gibi bu gecede ilahi rahmet coşmuştur. Berat gecesi beşer mukadderatının programı çizilirken insanlara verilen eşsiz bir fırsattır. Bu fırsatı değerlendirip günahlarını affettirebilen, gönlünden geçirdiklerini bütün samimiyetiyle Cenab-ı Hakk"a iletip isteklerini O"ndan (CC) talep eden ve belalardan O"na sığınan bir insan ne kadar bahtiyardır. Buna karşılık, her tarafı kuşatan rahmet tecellisinden istifade edemeyen bir insan da ne kadar bedbahttır, ziyandadır.

Berat Kandili Nasıl İhya Edilir ve O Gece Hangi İbadetler yapılır? Detaylı Bilgi İçin Tıklayın!

Berat gecesiyle af kapısından giren, Ramazan ve Kadir gecesinin bereketine gönlü uyananlardan olmamız dileğiyle… Kandiliniz ve geceniz mübarek olsun.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna