Berat Kandili Mesajı
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » Berat Kandili Mesajı

Berat Kandili Mesajı

   

Berat Kandili Mesajı

01 Haziran Pazartesi"yi Salı"ya bağlayan gece Cenab-ı Hakk"ın lütfu ve keremiyle Berat Gecesini daha idrak edeceğiz. Her yıl gelişiyle pek çok güzelliğin yaşandığı rahmet, mağfiret ve arınma mevsimi Ramazan-ı şerife yaklaştığımızın habercisi, kurtuluş, af ve arınma gecesi olan Berat Kandili, bizlere manevi bir soluk alma, kendimize dönme, tefekkür etme, kendimizi sorgulama, geçici olanla kalıcı olanı fark etme, kalp gözümüzü açma ve gönül dünyamızı temizleme fırsatı sunar.

Berat Kandili, bizlere her türlü kötülük, çirkinlik, haksızlık ve adaletsizlikten beri olmayı, arzularımızın, tutkularımızın, heva ve heveslerimizin, bencilliklerimizin egemenliğinden, nefsimizin esaretinden kurtularak gerçek özgürlük olan beratımıza nasıl kavuşacağımızı öğretir. Nefis ve şeytanın hile ve tuzaklarından uzak kalmayı öğretir. Müslümanlar bu gecede kendilerini, hayatlarını, hayal ve beklentilerini planlayarak, onları Kur"an ve sünnet ölçüleri içinde bir kere daha gözden geçirerek aslında gerçek mü"min olma ve rıza-yı Bâri"yi kazanma yolunda kayda değer mesafe katetme imkânına sahip olurlar.

Her yıl mübarek Ramazan ayına on beş gün kala idrak ettiğimiz Berat Gecesinin bize öğrettiği en önemli hususlardan biri sadece Allah"ın affına mazhar olmak değil, affedici olmaktır. Zira Allah"tan af bekleyen affedici olur. Allah"tan bağışlanma dileyen bağışlayıcı olur. Allah"ın hoşnutluğunu isteyen, hiç kimseyi hor ve hakir görmez. Allah"ın sevgisine ulaşmak isteyen, daima yüreğinde sevgi ve merhamet taşır.

Berat"ın yegâne sahibi elbette Yüce Rabbimizdir. Ancak her insanın beratı kendi elindedir. Zira biz O"na bir adım yaklaşırsak O bize bin adım yaklaşır. Her türlü kötü amellerimizden tövbe ile uzaklaşır, salih amel ile O"na yönelirsek Allah"ın mağfireti bizim için kaçınılmaz olur.

Bu kutlu gece, kendimizi yenilemek, geçmişimizi sorgulamak, geleceğimizi planlamak ve ümitlerimizi tazelemek için önümüze konulan büyük bir fırsattır. Bu sebeple böyle mübarek geceleri ganimet bilmeli ve Rabbimizin açık olan tevbe kapısına yönelmeliyiz. Kin ve düşmanlık duygularını terk ederek birbirimizi sevmeli, akraba ve komşularımızla tebrikleşmeliyiz. Anne ve babalarımızın hayır dualarını almalı, çevremizdeki öksüz, kimsesiz, fakir, muhtaç ve hastaları ziyaret ederek onlara yardımcı olmalıyız. Bu geceyi camilere giderek, kaza namazı kılarak, Kur"an-ı kerim okuyarak, Peygamber Efendimize salatu selam getirerek, dua ve istiğfarda bulunarak ihya edelim.

Berat gecesinin çağımızın getirdiği sıkıntılarla bunalan ruhlara, manevi hayatın ihmaliyle daralan kalplere bir kandil olması dileğiyle Ereğli"deki değerli halkımızın Berat Kandili"ni kutluyor ve bu gecenin İslâm âleminin birlik ve beraberliğine, insanlığın barış ve huzuruna vesile olmasını Allah"ımızdan diliyorum.

Recai ALBAYRAK / Kdz. Ereğli Müftüsü

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna