19 Mayıs 1919'da Atatürk nereye gitti
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » 19 Mayıs 1919'da Atatürk nereye gitti

19 Mayıs 1919'da Atatürk nereye gitti

   

19 Mayıs 1919'da Atatürk nereye gitti

19 Mayıs 1919 Atatürk'ün Samsun'a ayak bastığı gündür. Yani Mustafa Kemal Atatürk 19 Mayıs 1919'da  Samsun'a gitmiştir.

Samsun'da Rum çeteleri ve Türk halkı arasında meydana gelen çatışmaların sonlandırılması için Osmanlı Hükûmeti tarafından Mustafa Kemal görevlendirilmiş ve kendisine 9. Ordu'nun müfettişliği verilmiştir. Bunun üzerine müfettiş görev bölgesine Bandırma Vapuru ile ulaşmış ve bir hafta boyunca Mantıka Palas'ta kalmıştır. Bu süreçte bölgede meydana gelen çatışmaların sebebini araştırmış ve işgalcilere karşı bizzat Türk direniş örgütlerinin kurulmasında etkin rol oynamıştır. Mustafa Kemal, bu bir haftalık süreç sonunda Havza'ya geçmiştir. Havza'da geçirdiği on yedi gün sonunda ise şehirden ayrılarak Amasya'ya hareket etmiştir.

19 Mayıs 1919 tarihi Türk ulusunun istikbalinin değişmeye başladığı gündür. Diğer bir deyişle 19 Mayıs, bağımsızlık meşalesinin tutuşturulduğu, adım adım Anadolu"yu sardığı milli heyecanların coştuğu ve art arda kazanılan zaferlerle taçlandırdığı bir hareketin ilk adımıdır. 19 Mayıs Kurtuluş Savaşının, Milli Mücadelenin başladığı gündür.

19 Mayıs 1919 günü başladığı kabul edilen Kurtuluş Savaşı, Atatürk"ün öncülüğünde Türk milletinin zaferiyle sonuçlandı.

19 Mayıs 1919, Türk gençliğine emanet edilen bir ülkenin, o gençlik tarafından, Mustafa Kemal'in Gençliğe Hitabesi doğrultusunda hareket edilmesini istediği bir günün anlam ve önemidir. 19 Mayıs Gençliğin bayramıdır. Bu bayramın anlamı, 19 Mayıs'ın ruhunda yatan bağımsızlık mücadelesidir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna