Ardahan ili hakkında bilgi
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » Ardahan ili hakkında bilgi

Ardahan ili hakkında bilgi

   

Ardahan ili hakkında bilgi

Ardahan ili hangi bölgededir, Ardahan ilçeleri listesi, Ardahan posta kodu ve Ardahan plaka kodu bilgileri bu sayfada derledik. İşte Ardahan hakkında bilgi.

Ardahan ili Doğu Anadaolu bölgesinde bulunmaktadır ve Ardahan iline bağlı 5 ilçe bulunmaktadır. Ardahan ilçeleri; Çıldır, Damal, Göle, Hanak, Posof.

Türkiye'nin Doğu Anadolu Bölgesindeki sınır illerinden olan Ardahan, sınırları içerisindeki Damal Dağları'nda beliren Atatürk silüeti ile ünlüdür. Her yıl Haziran ayının 15 ile Temmuz ayının 15"ine kadar saat 18"den itibaren Karadağ sırtlarında Atatürk"ün bu silueti net olarak yaklaşık 20 dakika izlenmektedir. Ardahan'da bu tarihlerde Atatürk'ün İzinde-Gölgesinde Damal Şenlikleri düzenleniyor.

Ardahan ili, 27 Mayıs 1992"de çıkarılan yasayla, Türkiye Cumhuriyeti"nin 75. ili olarak kurulmuştur.

Ardahan Kalesi"nde yapılan araştırmalar, yörede Eski Tunç Çağı"na ait kalıntıları ortaya koymaktadır. Eski adı Artan"dır. Ardahan Kalesi uzun yıllar, Osmanlı topraklarını Kafkasya yönünden gelen saldırılara karşı korumuştur. 1878 Ayastefanos Antlaşması"yla Rusya"ya verilen yöre, 1918 Brest-Litovsk Antlaşması"yla geri alınmıştır. Yerleşim, 26 Nisan 1919"da Gürcülerin işgaline uğramış, 23 Şubat 1921"de Türkiye topraklarına katılmıştır.

İl genelinde Karasal İklim hakim olup; kışlar uzun, sert ve kar yağışlıdır. Yıllık ortalama sıcaklığı 5 0C"nin altında olup, kışın –30 0C"nin altına iner. Türkiye"nin kuzeydoğusunda yer alan Ardahan"a yılda ortalama 500 mm yağış düşer. Sonbaharın ilk soğukları eylül ayının sonunda başlar, ilkbaharda mayıs ayının ortalarına kadar devam eder. Ardahan plaka kodu 75 olup, Ardahan posta kodu 75000'dir. Ardahan telefon alan kodu 478'dir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna