Tuz (Tuzun) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Şifalı Bitkiler » Tuz (Tuzun) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Tuz (Tuzun) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

   

Tuz (Tuzun) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Tuzun Özellikleri Yararları ve Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

İlmi adı “natrium chloratum”dur. Hekimlikte tuz birçok hastalıklarda ilâç olarak kullanılmaktadır. Binde 9 nispetinde hazırlanan tuzlu suya, hekimlikte fizyolojik serum da denir. Vücudu susuz kalmış, kalbi ve damarları bozulmuş hastalara enjekte edilir. Tuzlu su banyoları vücudu kuvvetlendirir, iştahı açar.

Birçok hastalıklara pek iyi gelir. Sıcakta güneş altında çalışan veya yürüyüş yapan insanlar, bu esnada birer parça mutfak tuzunu bir ilâç gibi yutarlarsa güneş çarpmasına uğramazlar. Yelleri dağıtır, iltihapları kurutur. Donmuş kalıntıları eritir.Tuzu normal bir şekilde yiyenin rengi güzel olur. Fazla tuz kanı yakar, benzi sarartır. Artıkların çıkmasını kolaylaştırır. Tuzu sirke ile karıştmp, ağızda çalkalanırsa dişetlerinin kanamasını durdurur. Balgamı keser ve dimağı temizler.

Yaralar tuz ve sirke ile yıkansa iyi olur. Bal ile macun yapılarak yutulursa insanı kusturur. Mideyi temizler. “Yemeğe tuzla başlayan kimseden Allah Teâla yetmiş türlü belâyı giderir.” sözünü Hz. Ali"den rivayet etmişlerdir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna