Taun nedir
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » Taun nedir

Taun nedir

   

Taun nedir

Taun nedir (Taun hastalığı nedir), Taun hastalığı belirtileri nelerdir? İşte Taun hastalığı hakkında bilgi.
 

Taun hastalığı, bulaşıcı ve salgın bir hastalıktır. Öldürücü yaralar ve şişliklerden meydana gelen ateşli bir hastalıktır. Vebanın bir çeşididir.

Ebu Ca"fer Muhammed b. Ali (RA) dan şöyle rivayet olunmuştur:
 
“İnsanlar, şiddetli bir korku üzerinde olmadıkça, Mehdi zuhur etmez. Ondan önce zelzeleler, fitneler, insanların başına gelen belalar ve taun hastalığı zuhur edecektir.

Taun hastalığı Sebepleri :
 
Yeryüzündeki otlardan yenip havada uçan leylek ve alaca karga gibi kuşların alışık olduğu yiyecekleri bulunmaması, kısaca ekolojik denginin bozulması, soluduğumuz havanın bozulması, kötü hava vücudun dış kısmına temas etmekle bir zarar vermez, ancak devamlı olarak teneffüs etmekle zarara verir, çünkü hava bozulur ve bu bozuk hava devamlı teneffüs edilirse kalpe akciğer ve bağırsaklara ulaşır, vücutta tahribat meydana gelir. (imam gazali)
 
Taun hastalığı  Belirtileri ;
 
Şiddetli ateş, kusma, ishal, bayılma, kalp çarpıntısı kulak arkası, koltuk altı ve burun yumuşağı gibi zayıf yerlerde şişliklerin oluşması, hasta organının rengi bazen kül renginde bazen de şiddetli kırmızı olmasıdır.
 
Taun hastalığı Tedavisi ;
 
Bol bol istirahat etmek, taun hastalığının bulunduğu bölgelere girmemek, bu gibi yerlerin havasını teneffüs etmemek. Halk arasında öd ağacı ve amber gibi güzel kokulu maddelerle (baharatlarla) tütsü yapmak, soğuk suyu bolca içmek.

Taun ve Veba İle İlgili Hadisler

Resulullah (sav)'a taundan sual edilmişti. Şu cevabı verdi: "O, sizden öncekilere Allah'ın gönderdiği bir azabtı. (Şimdi) Allah onu mü'minlere bir rahmet kıldı. Taun çıkan memlekette bulunan bir kul, kendisine Allah'ın takdir ettiği şeyin ulaşacağını bilip, sevap umuduyla sabredip orada kalır ve dışarı çıkmazsa, mutlaka ona şehid sevabının bir misli verilir."
Ravi: Aişe
Kaynak: Buhari, Tıbb 31, Enbiya 50, Kader 15Resulullah (sav) buyurdular ki: "Bir yerde veba çıktığım duyarsanız oraya girmeyiniz, bulunduğunuz yerde veba çıkmışsa oradan ayrılmayınız."
Ravi: Üsame
Kaynak: Buhari, Tıbb 30, Enbiya 50, Hiyel 13; Müslim, Selam 92, (2218); Muvatta, Cami 23, (2, 896); Tirmizi,Bana, Ferve İbnu Müseyk el'Muradi (ra)'nin şu sözünü dinleyen zat haber verdi: "Ey Allah'ın Resulü! dedim, "yanımızda Ebyen denen bir yer var. Burası bizim ekim yerimiz ve geçim kaynağımızdır. Ancak vebalı bir yerdir. (Bize ne yapmamızı tavsiye edersiniz)?" Aleyhissal&tu vesselam şu cevabı verdi: "Orayı tamamen bırak. Zira hastalığa yaklaşmada helak var!"
Ravi: Yahya İbnu Abdillah İbnu Bahir
Kaynak: Ebu Davud, Tıbb 24, (3923)

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna