Üzümün (vitis vinifera) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Şifalı Bitkiler » Üzümün (vitis vinifera) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Üzümün (vitis vinifera) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

   

Üzümün (vitis vinifera) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Üzümün Özellikleri ve Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

İlmi adı “vitis vinifera”dır. Asmanın meyvesidir. Üzüm tedavisi taze çavuş üzümü ile yapılır. Bu da üzümü midenin tahammül edebileceği kadar bol miktarda yemekle olur.

İlk defa az miktarda yani 250 gramla başlamak, sonra yavaş yavaş fazlalaştırarak günde 3-4 kiloya kadar çıkarmak mümkündür. Yenecek miktar; sabah, öğle, akşam yemeklerine taksim olunur. Üzüm, vücutta albiiminli maddelerin gıda değişikliklerinde faydalı bir rol oynar. Hazmı kolaylaştırır, idrarı çoğaltır.

Üre cisimleri denilen maddelerin böbreklerden kolaylıkla atılmalarını temin eder. Vücuda kuvvet, ferahlık, çeviklik verir. Bu sebepten hastalıktan yeni kalkmış, vücudu zayıf insanlara, çocuklara, emzikli kadınlara, nikris hastalığına tutulmuşlanlara, hem gıda hem de pek faydalı bir deva olur.

Kansızlık, verem gibi gizli ve sinsi seyreden hastalıklara tutulmuş olanlar, karaciğerlerinde, sidik torbalarında kum, taş ve sancı bulunanlar üzümden istifade ederler. Kabuğu yeli arttırır. Çekirdeği kabız yapar.

Midesi zayıf olup aynı zamanda yeli olan kimseye üzüm vermek doğru değildir. Üzerine rezene ve kimyon yenirse zararı azalır. Yaş üzüm yiyen üzerine su içmemelidir. Zira mideyi ifsad eder, hazmı geciktirir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna