Sinamekinin (colutea arborescens) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Şifalı Bitkiler » Sinamekinin (colutea arborescens) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Sinamekinin (colutea arborescens) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

   

Sinamekinin (colutea arborescens) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Sinamekinin Yararları Özellikleri ve Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

İlmi adı “colutea arborescens” olup, baklagillerden bir bitkinin adıdır. Sinameki ufak bir ağaçtır. Bu ağacın yaprakları ile meyveleri kullanılır. 4-5 gram miktarındaki sinameki, yetişkin bir insana müshil tesiri göstermeye kâfidir.

Daha fazla miktarı bulanıklık ve fenalık verir. Fazla alındığında bağırsaklarda sancı yapar. 100 gram su içine 1 ilâ 5 gram miktarındaki sinameki koyup kaynattıktan sonra bu suyun yarısı içilirse yeter derecede bir müshil tesiri elde edilmiş olur.

İyisi Mekke"den gelenidir. Nikrise ve yan ağrılarına faydalıdır. Sevdadan olan vesveseyi giderir. Uyuza ve sivilceler ile saraya da faydalıdır. Kendisini yemekten ziyade suyunu içmek faydalıdır.

10 gram sinameki, 10 gram siyah çay, 15 gram İngiliz tuzu, 300 gram suda yarım saat kaynatılıp kabız için sabahları aç karnına içmelidir. 2-4 gram sinamekiyi bir bardakta haşlamalı ve içmelidir. Hafif sancı yaparsa da güzel amel verir ve sonra kabız ve sancı yapmaz. Sirke ile kaynatılır, saçlara sürülürse dökülmesini önler. Egzama ve yaralara sürülürse iyi eder.

Kaynatılarak içilirse, damarlardaki tıkanıklık yapan maddeleri çıkarır. Müzmin baş ağrısını izale eder, yan ve bacak ağrılarına şifalıdır. Bilhassa 100 gram zeytinyağına 25 gram sinameki ilâve edilirse, yarısı kalıncaya kadar kaynatılarak birer fincan içildiğinde arka ağrılarına iyi geldiği görülür.

Resulü Ekrem (s.a.v.), Esma b. Ümeys"e (r.a.): “Ne ile amel oluyorsun?” dedi. Ümeys: “Sinameki ile” cevabını verince de: “Onun tabiatı sıcak ve akıtıcıdır.” buyurdu. Esma b. Ümeys de: “Amel olmak icap ederse hep sinameki ile olurum.” buyurmuşlardır. Sonra Peygamber Efendimiz: “Eğer ölüme şifa veren bir şey olsaydı, o da sinameki olurdu.”  buyurmuşlardır.

Sıkmak veya kaynatmak suretiyle suyu elde edilir. Yatarken veya sabahları aç kamına birer bardak içilir, yahut tereyağı veya bal ile macun yapılarak içilir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna