2015 Batman Newroz Görüntüleri
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » 2015 Batman Newroz Görüntüleri

2015 Batman Newroz Görüntüleri

   

On binlerce kişinin katıldığı Batman Newrozu 2015 coşkuyla kutlandı ve renkli görüntülere sahne oldu. 2015 Batman Newroz Fotoğrafları bu sayfada derledik. İşte 2015 Batman Newroz görüntüleri (Batman Newroz Kutlamaları görüntüleri) ile Batman 2015 Newrozu hakkında detaylar.

19 Mart 2015'te Batman'da onbinlerce kişi serhildan ruhuyla Newroz ateşini yaktı. Erdoğan'ın "Kürtler daha ne istiyor" sözlerine de cevap veren onbinler "Artık yeter Önder Apo'ya özgürlük" sloganıyla haykırdı.

Kadınların kiras fistan, erkeklerin ise şal û şapik kıyafetleriyle katıldığı Newroz alanı, YPG, YPJ, PKK bayrakları, yeşil, sarı, kırmızı flamalar ve PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın posterleriyle süslendi. Newroz alanına kurulan platforma da olduğu "Şengal ve Kobanê'de yükselen direniş ateşi Ortadoğu'yu özgürleştiriyor", "Artık yeter Önder Apo'ya özgürlük" yazılı pankartlar ile Öcalan'ın ve Kobanê'de yaşamını yitirenlerin dev posterleri asıldı.

Platformdan çalınan ezgilerle coşkunun doruğa çıktığı alanda sık sık, "Bijî berxwedana Kobanê", "Bijî serok Apo", "Be serok jiyan nabe" sloganları atıldı. Özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenlerin anısına saygı duruşu ile başlayan Newroz kutlamasında, Kürt Ulusal Marşı "Ey reqip" marşını birlikte okuyan onbinler yeri göğü inletti. Newroz kutlamasına, coşkulu onbinlerle birlikte, DBP'li belediye eş başkanları, Barış Anneleri Meclisi, HDP, DBP PM üyeleri ve yöneticileri ile HDP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata ve DBP Eş Genel Başkanı Emine Ayna katıldı.

Batman'da Newroz sonrası gerginlik

Batman"da gerçekleştirilen Newroz kutlaması sırasında alana sığmayan kalabalık, alanın yanında bulunan Batman Şehirlerarası Otogarı"na geçerek ateş yaktı.
 
Alanın dışına çıkıldığı gerekçesiyle polis, kalabalığa tazyikli su, gaz bombaları ve plastik mermiyle müdahale etti.
 
Gaz bombaları kutlamanın yapıldığı alana da atılırken, alanda bulunanlar arasında yaralananlar oldu.

HDP Milletvekili Ayla Akat Ata, “Bu açık bir provokasyondur, halkımız bu provokasyona gelmeyecektir” dedi.

İşte 2015 Batman Newroz FotoğraflarıBatman Newroz coşkusu Fotoğrafları için aşağıdan ileri sekmesini tıklayınız.
 

Yazının Devamı İçin Aşağıdan 2. Sayfayı Tıklayın.
Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna