2015 Cizre Newroz Görüntüleri
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » 2015 Cizre Newroz Görüntüleri

2015 Cizre Newroz Görüntüleri

   

On binlerce kişinin katıldığı Cizre Newrozu 2015 coşkuyla kutlandı ve renkli görüntülere sahne oldu. İşte 2015 Cizre Newroz görüntüleri (Cizre Newroz Kutlamaları) ile Cizre 2015 Newrozu hakkında detaylar.

Onbinlerce kişinin katıldığı 2015 Cizre Newrozu yapılan saygı duruşunun ardından DTK Eş Başkanı Selma Irmak, HDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, Sanatçı Pınar Aydınlar, HDP Şırnak il ve ilçe HDP ve DBP eş başkanları, Şırnak il, ilçe ve belde belediye eş başkanları sahneye çıkarak halkı selamladı. Yapılan selamlamaların ardından DBP Cizre ilçe Eş Başkanı Mesut Nart, DBP Şırnak İl Eş Başkanı Zozan Anık, HDP Cizre ilçe Eş Başkanı Ali Akdeniz halkı selamlayarak, Halepçe katliamını kınadı. Ardından PKK Lideri Abdullah Öcalan için Cizre'den başlatılan "Öcalan'a özgürlük" yürüyüşçüleri adına konuşma yapan Cizre Belediye Eş Başkanı Leyla İmret, Öcalan için Kürt halkının özgürlük yürüyüşünü Cizre'den başlatmasının önemli olduğunu belirterek, "Kürt halkı Cizre'nin serhildan ruhuyla önderine sahip çıkıyor" dedi.
 

İmret'in konuşmasının ardından alkış, zılgıt ve sloganlarla sahneye çıkan HDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'na seslenerek, "Cizre Newrozu'ndan Erdoğan ve Davutoğlu'na sesleniyoruz. Aklınızı başınıza alın. Sizin paketinizde zulüm, faşizm, yasak, dilimizi yok saymak, kültürümüzü yok saymak var. Kürdistan'ın gelenek ve göreneklerini, halkımızın aklını, düşüncesini yasaklamak var. Cizre'nin paketinde ise barış, özgürlük, eşitlik, adalet, insanlık, vicdan, ahlak var. Zalimlere sesleniyoruz, Kawa'nın ruhuyla 21. yy'da Kürdistan'ın dört parçası özgürdür" dedi.

Kaplan'ın konuşmasının ardından Mem u Zin Kültür Merkezi bünyesinde faaliyet yürüten Koma Nergizê Botan, MKM Sanatçısı Meral Tekçi, Grup İsyan Ateşi ve Pınar Aydınlar sahne aldı. Uzun süre seslendirilen şarkı ve marşlar eşliğinde 10 binlerce kişi saatlerce büyük bir coşkuyla halay çekti.

Yıllardır sürgünde yaşayan ve ilk defa Türkiye'ye gelen Hozan Kawa'nın sahne almasıyla Cizre Çarkendal alanı dolup taştı. 10 binlerin doldurduğu alanda kitle Hozan Kawa'yı sevgi seliyle karşıladı. Hozan Kawa da söylediği birbirinden güzel şarkılarla 10 binlerce kişiyi coşturdu.


2015 Cizre Newroz FotoğraflarıCizre Newroz coşkusu Fotoğrafları için aşağıdan
ileri sekmesini tıklayınız.
 

Yazının Devamı İçin Aşağıdan 2. Sayfayı Tıklayın.
Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna