Safran Btkisinin (crocus) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Şifalı Bitkiler » Safran Btkisinin (crocus) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Safran Btkisinin (crocus) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

   

Safran Btkisinin (crocus) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Safran Btkisinin Özellikleri ve Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

ilmi adı “crocus”dur. Süsengillerden, soğan şeklinde yetişen bir bitkidir. Kullanılan yeri çiçekli kısmında bulunan iğne gibi sivri ve püskül şeklinde olan teşekkülleridir. Çiçeklerin bu kısımları toplanarak ateşte ısıtılmış özel eleklerde kurutulur.

Sonra hassalarını ve rengini kaybetmemesi için, kapalı kutularda ve dolaplarda saklanır. Kurutulmuş safran ince, yumuşak, koyu portakal sarısı renginde, iplik demetleri halindedir. Safran vücuda uyanıklık verir, sinirlilik hallerini teskin eder.

Dişetlerini kuvvetlendirir. Aybaşı âdetlerini söktürmek ve ziyadeleştirmek hassasını haizdir. Gebelerin safran ue bundan yapılan ilâçları kullanması çok tehlikelidir.

Kaynatılarak elde edilen suyu içilirse insanı güzelleştirir. Duyu organlarını ve mideyi kuvvetlendirir. Tıkanıklıkları açar, yelleri dağıtır, kabız yapar.

Kalbi ferahlandırır, şehveti tahrik eder. İştahı keser. Kaburgalarının altında yel olan, kandan kafası şişen, boğmaca ve öksürüğe yakalanan kimse, bir elmayı oyarak içine safran doldurur, koklamaya devam ederse bu hastalıklardan kurtulur.

Yumurtanın sansı ile merhem yapılıp, çıbanların üzerine konursa patlatır. Kereviz suyu ile yutulursa, dalak şişliğini indirir. Bal ile macun yapılarak yutulursa, kumlan düşürür.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna