Okaliptüs Ağacın (sıtma ağacı) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Şifalı Bitkiler » Okaliptüs Ağacın (sıtma ağacı) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Okaliptüs Ağacın (sıtma ağacı) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

   

Okaliptüs Ağacın (sıtma ağacı) Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Okaliptüs Ağacın Yararları Özellikleri ve Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Mersingillerden olup, sıtma ağacı da derler. Birçok yerlerde bataklık yerlere ekilerek buraların kurutulmasına çalışılır. Bataklıkları kurutup sivrisinekleri ortadan kaldırarak sıtmayı engellediği için bu ağaca sıtma ağacı adı verilir. Kullanılan yeri yapraklarıdır. Bu yapraklar bir esansı havidir.

20 gram yaprak bir litre su içerisinde çay gibi haşlanarak bu sudan çay gibi içilirse, göğsü yumuşatarak nezleye çok iyi gelir. Okaliptüsü ispirto ve yağlar içerisinde eriterek burun damlaları ve buğu halinde kullanılacak ilâçlar yaparlar. Bunlar boğaz, burun iltihaplarına çok iyi gelirler. Ateşi düşürücü ve vücuda kuvvet verici tesirleri vardır. Uzun süren fena kokulu ve mikroplu bronşitlerde ve akciğer kangrenlerinde büyük faydası vardır.

Bronşit, astım ve verem için 10 gram okaliptüs yaprağını 150 gram sıcak suda 12 saat bırakmalı, süzdükten sonra içine şurup ve bal katarak tatlandırmalı ve günde üç dört çorba kaşığı içilmelidir. Okaliptüsten renksiz, kokulu bir mayi elde edilir.

Nezlede bundan birkaç damla bir mendile damlatılarak koklanır. Bu aynı zamanda veremlilerin öksürüğüne de iyi gelir. Yapraklarından sigara yapılır. Nezle ve bütün göğüs tıkanmaları, verem dolayısıyla güç nefes almalarda her gün birkaç sigara içilirse faydası görülür.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna