Müzik notalarının anlamları nelerdir?
Ana Sayfa »Faydalı Bilgiler » Genel Bilgiler » Müzik notalarının anlamları nelerdir?

Müzik notalarının anlamları nelerdir?

   

Müzik notalarının anlamları nelerdir?

Müzik nedir ve Nota nedir? Müzik notaları neyin kısaltılmışdır. Müzik notaları hangi kelimelerin kısaltılması ve bu kelimelerin anlamları nelerdir? İşte Müzik ve Nota nedir anlamı ile Müzik notalarının anlamları.

Müzik
en genel tanımı ile sesin biçim ve anlamlı titreşimler kazanmış hâlidir. Başka bir deyiş ile de müzik, sesin ve sessizliğin belirli bir zaman aralığında ifade edildiği sanatsal bir formdur. Biçim ve devinim içeren bir ses oluşumunun müzik olarak kabul görmesi için dinleyende duygulara yönelik etkileşim yapması da beklenmektedir. Müzikal sesleri simgeleyen işaretlere de Nota denir. Bir başka deyişle Nota, müziği okuyup yazıya almaya yarayan şekillere ve o şekillerin temsil ettikleri temel frekanslara verilen addır. Nota (veya not) sözcüğü, bir fikri daha sonra hatırlamak için işareler ile bir yere o fikri temsil edecek biçimde yazmayı dökmeyi anlatır. Müzik notası da, bir sesi temsil etmek üzere dizek üstündeki yerine konulan bir işaret, bir kayıttır. Müziği yazılı olarak ifade etmede kullanılan her bir nota, müzikteki belli bir sese karşılık gelir. Notalar seslerin zaman içindeki uzunluğunu ve temel frekansını gösterirler. Yazıda kullanılan harflerin adları olduğu gibi, notaların da adları vardır. Notaları adlandırmak için iki temel sistem kullanılmıştır. Bu sistemlerden ilki daha çok Fransa, İtalya, İspanya ve Türkiye gibi Akdeniz ülkelerinde kullanılanı Aziz Iohanne Battista ilahisinin ilk hecelerinden isimlerini alan do-re-mi sistemidir. İkincisi ise İngiltere, Almanya gibi kuzey ilkelerinde kullanılan A-B-C sistemidir.

Müzik notaları ik defa Guido D"Arezzo tarafından isimlendirilmiştir.  Aşağıda yazılı olan ve Türkçe anlamlarını da yanına yazdığımız kelimelerden nota isimlerini belirlemiştir.
 
DO : Dominus : Yaradan, Mutlak
 
RE : Rerum : Madde
 
Mİ : Miraculum : Mucize
 
FA : Familias Planetarium : Güneş Sistemi, Gezegenler Ailesi
 
SOL : Solis : Güneş
 
LA : Lactea Vita : Samanyolu
 
: Siderae : Gökler

MÜZİK VE NOTA BİLGİLERİ

Nota:
Müzik seslerini gösteren işarettir ve yedi tane nota vardır.  La-Si-Do-Re-Mi-Fa-SolPorte ve İlave Çizgisi:
Beş paralel düz çizgi ve dört eşit aralıktan oluşan şekildir. Notalar bu şekle sığmadığı zaman ilave çizgiler kullanılır.Anahtar:
Portenin sol baş tarafına konulur ve konulduğu çizgiye kendi adını verir.


Sol Anahtarı


Fa AnahtarıDo Anahtarı


Nota ve Eslerin (Sus) Değerleri:

 

Değiştirme işaretleri:
Önüne geldiği notanın ses yüksekliğini değiştiren işaretlerdir. Notanın sol tarafına konur ve ölçü içindeki aynı ismi taşıyan notaları etkiler.
 

Bemol: Önüne geldiği notayı yarım ses kalınlaştırır.
 

Diyez: Önüne geldiği notayı yarım ses inceltir.
 

Naturel: Değişime uğramış notayı normal hale getirir.

Çift Bemol: Önüne geldiği notayı bir tam ses kalınlaştırır.

Çift Diyez: Önüne geldiği notayı bir tam ses inceltir.

 
Tekrar işaretleri:

 Röpriz: Genellikle başa dönüleceğini veya 2. defa görüldüğü yerden 1. defa görüldüğü yere dönüleceğini anlatır.veya aşağıdaki gibi kullanılır.Ölçü tekrar işareti: Bir ölçüdeki notalar tekrar edileceği zaman kullanılır.
aşağıdaki gibi kullanılır.Senyö: Bir müzik eserinde 2. defa konulduğu yerden, birinci defa konulduğu yere dönüleceğini ve son yazılan yerde bitirileceğini belirtir. 

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna